W dniu 6 kwietnia b.r. we Lwowie obyła się konferencja, której inicjatorem była Lubelska Izba Rolnicza oraz Lwowska Izba Rolnicza wspólnie z Wydziałem Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego we Lwowie. Konferencja pod nazwą: „Afrykański Pomór Świń – zagrożenia dla przyszłości i rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce i na Ukrainie”. Konferencja odbyła się w Regionalno-Państwowym Laboratorium Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie. Uczestnikami konferencji byli rejonowi lekarze weterynarii z woj. lwowskiego i łuckiego, przedstawiciele Wydziału Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego we Lwowie, przedstawiciele administracji z woj. lwowskiego, łuckiego oraz producenci trzody chlewnej.

W konferencji ze strony Lubelskiej Izby Rolniczej udział wzięli: Gustaw Jędrejek - Wiceprezes LIR, Waldemar Banach – Dyrektor Biura LIR, Piotr Kuranc - Kierownik Biura LIR O/ Zamość oraz Zbigniew Kiesz - delegat LIR z powiatu biłgorajskiego-producent trzody chlewnej.

Działania profilaktyczne podejmowane w zakresie ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie województwa lubelskiego omówił Pan Paweł Piotrowski – Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Metody zwalczania ASF na przykładzie powiatu bialsko-podlaskiego przedstawił Pan Radomir Bańko - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej.

Pan Gustaw Jędrzejek Wiceprezes LIR poinformował uczestników konferencji o działaniach podejmowanych przez Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej mających istotny wpływ na ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Działania skierowane były m.in. na redukcji pogłowia dzików poprzez konieczność zwiększenia skuteczności prowadzonego odstrzału, monitorowaniu i ograniczeniu przemieszczania się dzików - podając przykład propozycji Lubelskiej Izby Rolniczej skierowanej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, parlamentarzystów do budowy ogrodzenia na wschodniej granicy polski. Zwrócono też uwagę na kwestię należytego przestrzegania zasad bioasekuracji przez producentów trzody chlewnej w Polsce i na Ukrainie, jako istotnego elementu ograniczającego rozwój choroby.

Pan Zbigniew Kiesz –Delegat LIR w swej wypowiedzi poruszył kwestię świadomości wśród producentów trzody chlewnej, jak wielkie zagrożenie stanowi rozwój tej choroby. Moderatorami konferencji byli: ze strony ukraińskiej Pani Natala Hmyz – Dyrektor Wydziału Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego we Lwowie, ze strony polskiej Pan Waldemar Banach – Dyrektor Biura Lubelskiej Izby Rolniczej.

Po omówieniu tematyki i dyskusji uczestnicy konferencji zwiedzili pomieszczenia laboratorium. Oprowadzał i udzielał informacji na temat działalności laboratorium Pan prof. dr nauk weterynaryjnych Roman Piotrowicz Simonof.

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej pragnie podziękować Panu Pawłowi Piotrowskiemu – Lubelskiemu Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii oraz Panu Radomirowi Bańko- Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Białej Podlaskiej za udział w konferencji i wparcie merytoryczne. Jest to kolejny przykład w jaki można połączyć działania samorządu rolniczego oraz instytucji państwowych sektora rolnictwa we wspólnym rozwiązywaniu zaistniałych problemów w rolnictwie nie tylko w skali naszego województwa, ale jak wskazuje powyższy przykład w skali międzynarodowej.

Waldemar Banach
Dyrektor Biura LIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.