W dniu 10 lipca b.r. z inicjatywy Lubelskiej Izby Rolniczej w Grabanowie, w siedzibie Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie z rolnikami w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń ASF.

Na spotkanie zaproszeni zostali rolnicy (producenci trzody chlewnej) z powiatu bialskiego, którzy zwrócili się do Lubelskiej Izby Rolniczej o wsparcie w rozwiązaniu problemów wynikających z występowania na terenie ich zamieszkania przypadków ASF.

Spotkanie zorganizował Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Białej Podlaskiej z siedzibą w Grabanowie pod kierownictwem Kierownik PZD Katarzyny Koszołko.

W spotkaniu uczestniczyli Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Dziewulski , Z-ca Dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Agata Grula, Z-ca Dyrektora Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Artur Pizoń, Z-ca Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Stanisław Grześko, Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii reprezentował Pani dr n.wet. Monika Michałowska- Pająk , Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Lublinie reprezentowała Główny Specjalista Anna Kowalczyk- Szot.                                                                                         

Gospodarzem spotkania był Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Sławomir Plis.

Lubelską Izba Rolniczą reprezentował Zarząd LIR: Prezes LIR Piotr Burek, Wiceprezes LIR Gustaw Jędrzejek, członkowie Zarządu LIR : Antoni Szczepaniak, Marcin Sulowski, Dyrektor Biura LIR Waldemar Banach, Kierownik O/Z LIR w Białej Podlaskiej Agnieszka Borowska, pracownicy LIR Sylwester Dziewulski, Artur Sobich oraz radcy prawni obsługujący Biura Lubelskiej Izby Rolniczej.                           

Na wstępie spotkania Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej zapoznał uczestników z podjętymi dotychczas działaniami LIR w zakresie zwalczania ASF. Przedstawił wystosowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Środowiska, Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych , posłów RP stanowiska Walnego Zgromadzenia i Zarządu LIR w tym zakresie. W kilkugodzinnej dyskusji rolnicy poruszyli m.in. problem braku zapłaty za sprzedaną trzodę chlewną, kwestię opieszałości służb weterynaryjnych przy wydawaniu decyzji o wypłacaniu odszkodowań za wybite świnie, problem z uzyskaniem dopłat do ceny sprzedanych tuczników.                            

Rolnicy wskazali na fakt, iż na stronie internetowej BIP Powiatowego Inspektora Weterynarii w Białej Podlaskiej nadal w wykazie obiorców i przewoźników świń i tuczników widnieje zakład NETTER z Bielska Podlaskiego, który już od dawna zalega z płatnością dla rolników za odebrane sztuki. Ponadto inne zakłady skupujące trzodę wydają rolnikom specyfikację poubojową dopiero po 2 miesiącach. Zwrócili też uwagę na niewystarczający odstrzał sanitarny dzików oraz to, że po wykryciu ogniska ASF u świń wybijane są one w promieniu 3 km, natomiast w przypadku znalezienia martwego, zarażonego wirusem dzika, takie działania nie są podejmowane. W ocenie rolników cała populacja dzika powinna zostać zlikwidowana, zmienić się musi także ustawa o szkodach łowieckich, która aktualnie jest wadliwa i krzywdząca.

Aktualną sytuację i podejmowane działania w zakresie zwalczania ASF przedstawili przedstawiciele służb weterynaryjnych, ARR oraz ARiMR. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, iż największym zagrożeniem w rozprzestrzenianiu się choroby są dziki, oraz ich zwłoki. Wirus rozprzestrzenia się w populacji dzików, nawet po ich padnięciu stanowi zagrożenie, dlatego ważne jest usuwanie padłych zwierząt i utylizowanie ich zwłok w celu zniszczenia wirusa.

Uczestnicy na zakończenie spotkania wskazali priorytetowe działania jakie należy bezwzględnie podjąć w celu zwalczania ASF. Wojewoda Lubelski zadeklarował, że jeszcze w tym tygodniu wszystkie zgłaszane przez rolników postulaty przekaże do Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Waldemar Banach

Dyrektor Biura LIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.