Francja prawdopodobnie zagłosuje przeciw propozycjom Komisji Europejskiej dotyczącym ponownej autoryzacji szeroko stosowanego glifosatu na kolejne dziesięć lat. Podczas ostatniego posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt i Pasz w Komisji Europejskiej we wrześniu, eksperci nie zrobili postępów w tej propozycji ze względu na sprzeciw Francji i wstrzymujące się od głosu Niemcy.

Francja nie udzieliła stanowiska w sprawie odnowienia pozwolenia, ani też inne duże państwa np. Włochy, Polska i Hiszpania. Niemcy wyraziły poparcie dla przedłużenia  stosowania glifosatu w lipcu.

W 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) ogłosiła glifosat jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy. Zarówno Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jak i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) stwierdziły, że jest on bezpieczny.

Kraje członkowskie ponownie omówią ponowne zatwierdzenie pod koniec września i na początku października przed podjęciem kolejnego głosowania.

Źródło: KRIR.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.