Uroczysta gala XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik – Farmer Roku” odbyła się 2 lutego 2018 r. w Warszawie. Kapituła konkursu wyłoniła dziesięciu laureatów w pięciu kategoriach. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Rolnika – Farmera Roku 2017” i statuetkę „Złotego Jabłka”. Pierwsze miejsce w kategorii "Gospodarstwa Rodzinne" zajęli Beata i Piotr Kondraccy z Górnego w woj. lubelskim.

Galeria >>

W uroczystej gali uczestniczyli m.in.: Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, Jan Krzysztof Ardanowski, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Dariusz Pańka, Prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentował Witold Strobel, Dyrektor Generalny.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Polski Klub ROLNIK - FARMER ROKU”, natomiast partnerem – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrektor Generalny KOWR oraz Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Celem konkursu „Rolnik – Farmer Roku” jest promowanie nowoczesnego rolnictwa i producentów rolnych, którzy dzięki pomysłowości i inicjatywie potrafią dostosować swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku i nowych realiów, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Potwierdzeniem wysokiej rangi konkursu jest coraz większa liczba uczestników ubiegających się o zwycięstwo. W dotychczasowych, 24 edycjach konkursu Złote Jabłka otrzymało 134 rolników.

W XXIV edycji konkursu do finału zakwalifikowano 28 najlepszych rolników. Wyłoniono dziesięciu laureatów w pięciu kategoriach konkursowych: gospodarstwa rodzinne, ogrodnictwo, gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu, przedsiębiorstwa rolnicze oraz grupy producenckie.

Minister Krzysztof Jurgiel pogratulował laureatom i podziękował organizatorom, że po raz kolejny docenili osoby działające w rolnictwie. –   Już samo znalezienie się w gronie finalistów konkursu jest bardzo dużym wyróżnieniem. Bez wątpienia należą państwo do elity rolników. To dzięki takim gospodarstwom jak wasze rozwija się polskie rolnictwo i osiągamy sukcesy w eksporcie produktów rolno-spożywczych – powiedział Krzysztof Jurgiel i podkreślił, że eksport tych produktów przekroczył w ubiegłym roku 25 mld euro.

Witold Strobel, gratulując zwycięzcom zwrócił uwagę, że aby uzyskać tytuł Rolnika – Farmera Roku i statuetkę Złotego Jabłka konieczne są: wiedza, doświadczenie, a czasem także determinacja. – Rolnictwo w Polsce zmienia się na lepsze. Dzieje się tak, bo stawiamy na innowacyjność. Państwo, tak właśnie zrobiliście i dlatego dziś wytyczacie drogi polskiego rolnictwa – powiedział Dyrektor Generalny KOWR. Wyraził także nadzieję, że nagrodzeni w konkursie będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z tymi rolnikami, którzy chcą podążać ich śladami.

Laureaci XXIII edycji w poszczególnych kategoriach:

1. Gospodarstwa rodzinne:

* Beata i Piotr Kondraccy z Górnego woj. lubelskie

* Hanna i Krzysztof Kowalscy z Winnik woj. mazowieckie

* Anna i Józef Wojewódzcy z Winnic woj. mazowieckie

* Dorota Wyrobek ze Ślizowa woj. dolnośląskie

* Anna i Tadeusz Zatylni z Zamościa woj. wielkopolskie

2. Ogrodnictwo:

* Elżbieta i Dariusz Florek, Elżbieta i Krzysztof Florek Gospodarstwo Ogrodnicze S.C. ze Służowa woj. świętokrzyskie

* Angelika i Rafał Krzyżanowscy z Nowej Wsi woj. mazowieckie

3. Gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu

* Maciej Czajkowski z Sokołowa woj. kujawsko-pomorskie

4. Przedsiębiorstwa rolnicze

* Norbert Styrc /COBORU Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Pawłowicach/ Pawłowic woj. śląskie

5. Grupy producenckie:

* Spółdzielnia Producentów Ziarna Zbóż i Nasion Roślin Oleistych „ AGRO-KŁOS” Cooperative Producers of Cereals and Oil Seeds Plants “AGRO-KŁOS”

Źródło: KOWR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.