11 lutego 2019r. w Zamościu odbyło się wspólne posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej w Zamościu z plantatorami buraka cukrowego województwa lubelskiego, Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej oraz przedstawicieli Krajowej Spółki Cukrowej w Toruniu, Cukrowni Krasnystaw i Werbkowice oraz Cukrowni w Strzyżowie. W spotkaniu uczestniczył również Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa Senator Jerzy Chróścikowski i przedstawiciel Biura posła Jarosława Sachajki - Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa. Z ramienia Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej udział wzięli: Prezes LIR Piotr Burek ,Wiceprezes LIR Gustaw Jędrejek oraz członek Zarządu LIR Antoni Szczepaniak.

Po otwarciu spotkania i powitaniu delegatów LIR, zaproszonych gości oraz plantatorów buraków cukrowych przez Prezesa Lubelskiej Izby Rolniczej, głos zabrał Dyrektor ds Surowcowych Krajowej Spółki Cukrowej - Artur Majewski, który omówił szeroko sytuację w branży cukrowej w kraju i na świecie oraz przybliżył plany na przyszłość KSC.

W dyskusji zabrał głos Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa Senator RP Jerzy Chróścikowski i przedstawił założenia tworzonego przez rząd holdingu spożywczego, w którego skład wchodzić ma również KSC. Nowa firma ma pomóc w stabilizacji produkcji rolniczej, zwiększyć jej opłacalność i przyczynić do rozwoju tej branży.

W dyskusji uczestniczyli również przedstawiciele cukrowni z woj. lubelskiego omówili zasady współpracy z plantatorami buraków cukrowych oraz określili perspektywy rozwoju swoich zakładów.

Rolnicy również aktywnie uczestniczyli w dyskusji i precyzowali swoje oczekiwania wobec nowej kampanii buraczanej na sezon 2019.

Na zakończenie spotkania zostały wypracowane wnioski.

  1. W celu ochrony krajowego oraz europejskiego rynku cukru, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przy współpracy przedstawicieli Polski w parlamencie europejskim, powinien podjąć zdecydowane działania mające na celu drastyczne ograniczenie importu cukru z państw trzecich.
  2. W warunkach silnej konkurencji oraz przewidywanego spadku cen cukru, w celu utrzymania stabilnych dochodów plantatorów buraków cukrowych oraz zapewnienia ciągłości dostaw surowca dla cukrowni, należy dołożyć wszelkich starań, aby „płatność do buraków cukrowych” utrzymać na poziomie 1495 euro do hektara.
  3. Dotychczasowa praktyka kontraktacji w oparciu o średni plon uzyskiwany przez danego plantatora w ciągu 5 lat, przy jednoczesnym założeniu, że uzyska on średnią zawartości cukru na poziomie 16%, jest krzywdząca dla plantatorów. W związku z tym należy przyjąć założenie, że podstawą dla kontraktacji powinny być średnie plony uzyskiwane przez poszczególnych plantatorów w ciągu ostatnich 5 lat oraz ich średni, indywidualny procent cukru uzyskany w tym okresie.
  4. W związku z nowelizacją przepisów dotyczących zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze, części rolników uniemożliwiono skorzystanie z tego świadczenia przez nie umieszczenie w nowych przepisach wszystkich kodów, jakimi jest oznaczany olej napędowy, należy oczekiwać, że wadliwe przepisy zostaną w trybie pilnym znowelizowane, a poszkodowani będą mieli możliwość uzyskania zwrotu akcyzy w przyszłym półroczu.

 

LIR O/Z Zamość

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.