W dniu 9 października 2019r. odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Bialskiego. Miejscem posiedzenia było Centrum Edukacji Ekologicznej Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Grabanowie. Z ramienia Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w posiedzeniu uczestniczył Wiceprezes Zarządu LIR Pan Antoni Skura, który przedstawił informacje na temat bieżącej działalności Zarządu Izby.

Zaproszeni goście przedstawili następujące tematy:

  • stan hodowli świń na terenie powiatu bialskiego oraz omówienie wymagań weterynaryjnych dotyczących utrzymywania świń - Pan Radomir Bańko, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej,
  • wsparcie finansowe dla rolników poszkodowanych przez suszę, omówienie wniosków „suszowych” - Pan Łukasz Michałowski z Biura Powiatowego ARiMR w Białej Podlaskiej,
  • prezentacja „Zasady ochrony wód przed zanieczyszczeniami ze źródeł rolniczych, Dyrektywa Azotanowa, Ramowa Dyrektywa Wodna” - Pan Dariusz Sęczyk, doradca PZDR w Grabanowie.

Podczas posiedzenia Delegaci Rady Powiatowej sygnalizowali aktualne problemy z jakimi się spotykają, dotyczyły one między innymi: sytuacji gospodarstw rolnych szczególnie powiatu bialskiego, które musiały zrezygnować z produkcji trzody chlewnej z powodu wystąpienia ASF na terenie powiatu (sugerowano, aby pomóc rolnikom, którzy z różnych przyczyn nie mogą się przebranżowić, aby mogli wrócić do produkcji trzody chlewnej), ubezpieczeń upraw rolnych (różnice w warunkach ubezpieczenia w różnych towarzystwach), przetargi na sprzedaż czy dzierżawę gruntów w KOWR (czy są brane pod uwagę opinie delegatów Lubelskiej Izby Rolniczej) oraz temat szkód łowieckich i wysokość odszkodowań wypłacanych przez koła łowieckie.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.