Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zapraszają na pierwszą z cyklu konferencji organizowanych pod hasłem: Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości. Celem konferencji jest wsparcie osób kreatywnych, ludzi chcących budować start-upy, rozwijać istniejące już firmy, wzbogacać sprawdzone działania o komponent innowacyjnych technologii. Pierwsze z cyklu spotkań odbędzie się w Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie, w województwie zachodniopomorskim, w czwartek 30 stycznia o godz.: 10.00.

Spotkanie odbędzie się z udziałem Prezydenta Andrzej Dudy. Z uczestnikami konferencji spotkają się także przedstawiciele ministerstw i instytucji centralnych odpowiedzialnych za rozwój i wsparcie innowacyjnych rozwiązań w gospodarce. Swój udział zapowiedział m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski, a także przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Uczestnicy zaprezentują nie tylko najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne mogące usprawnić i ukierunkować rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ale także przedstawią konkretne możliwości wsparcia.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nad innowacyjnymi rozwiązaniami w branży rolno-spożywczej pracuje od początku swojego istnienia. Internet Rzeczy (IoT) to rozwiązania pozwalające planować produkcję, usprawniać dystrybucję i rozwijać handel, w sposób, który może prowadzić do fundamentalnych zmian i odmienić oblicze rolnictwa w naszym kraju. Wilgotność gleby, zasobność w składniki mineralne, kondycja roślin – to rzeczywistość, która już niebawem może być monitorowana na bieżąco w produkcji roślinnej. Właściwie opracowane i wykorzystane dane pozwalają w efekcie zmniejszać koszty produkcji, w sposób skuteczny reagować na zagrożenia i niwelować wielkość strat. Internet Rzeczy w rolnictwie precyzyjnym to szansa na optymalizację nakładów ponoszonych na nawadnianie, pasze, środki podnoszące wydajność produkcji.

Projekt ma także zastosowanie w wielu innych branżach. O tym będą mówić praktycy – przedstawiciele biznesu, a także organizatorzy konkursu GovTech rozwijającego sektor IT w Polsce. W spotkaniu wezmą udział także samorządowcy oraz przedstawiciele Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej.

Źródło: KOWR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.