W dniu 4 lutego 2020r. w biurze Lubelskiej Izby Rolniczej odbyły się warsztaty organizowane w ramach projektu H2020 LIFT nt.: Niskonakładowe rolnictwo i regiony – Integracja wiedzy dla usprawnienia rolnictwa bazującego na usługach ekosystemu. Lubelska Izba Rolnicza wraz z Polską Akademią Nauk Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa była współorganizatorem tego wydarzenia. W spotkaniu uczestniczył Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Pan Gustaw Jędrejek, Dyrektor Biura LIR Pani Jolanta Szałas, delegaci, pracownicy Biura Lubelskiej Izby Rolniczej, Lubelskiego, Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Jak wielokrotnie podkreślano nowa Wspólna Polityka Rolna będzie coraz bardziej ukierunkowana na ochronę środowiska. Głównym celem projektu LIFT jest identyfikacja potencjalnych korzyści związanych z przejściem z rolnictwa konwencjonalnego na rolnictwo i praktyki ekologiczne w krajach unijnych. Na warsztatach podano dane statystyczne dotyczące ilości producentów rolnych realizujących programy rolnośrodowiskowe i ekologiczne w naszym kraju. Rolnicy z województwa Lubelskiego na tej liście mają najwyższy wskaźnik korzystania z programów chroniących środowisko naturalne. Unia europejska jest w trakcie opracowywania nowego PROW 2021-2027, w którym nie zabraknie programów z dofinansowaniem na ochronę środowiska. Zadaniem krajów członkowskich będzie opracowanie wskaźników, które pozwolą ocenić czy producent rolny realizujący program rolnośrodowiskowo-klimatyczny, ekologiczny dąży do poprawy środowiska poprzez wzrost bioróżnorodności, próchnicy w glebie, ochrony wody, gleby i klimatu.

Podsumowaniem warsztatów była dyskusja w temacie zainteresowania rolników formami dopłat w ramach programów rolnośrodowiskowo klimatycznych i ekologicznych. Delegaci oraz inni uczestnicy zaproponowali, by w nowym PROW –ie opracować dofinansowanie do małej retencji wodnej oraz zakrzaczeń i zagajników śródpolnych. Duże znaczenie przykładano także na tworzenie kwiatowych miedz śródpolnych dla pszczół i innych zapylaczy.

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.