W dniu 5 lutego 2020 r. w biurze Lubelskiej Izby Rolniczej miało miejsce kolejne posiedzenie Lubelskiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. W spotkaniu tym uczestniczył z ramienia Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek – Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej oraz Grzegorz Pszczoła – Delegat do KRiR. Spotkanie to poświęcone było głównie wypracowaniu ustaleń odnośnie planu i organizacji doświadczeń PDO z roślinami jarymi i ozimymi w sezonie 2020. Na podstawie wyników badań i doświadczeń prowadzonych w ramach PDO ustalone zostały listy zalecanych do uprawy odmian na obszarze województwa lubelskiego na rok 2020. Listy zalecanych odmian zbóż jarych i ozimych będziemy publikować na łamach naszego biuletynu oraz na stronie internetowej Lubelskiej Izby Rolniczej.

Lubelski Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego składa się z 26 członków reprezentujących instytucje jednostki i organizacje zainteresowane rozwojem rolnictwa min. samorządy terytorialne, samorządy rolnicze, służby doradcze, firmy hodowlano-nasienne, jednostki naukowe, związki plantatorów, przemysł przetwórczy oraz inne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa. Członkami PDO są także delegaci Lubelskiej Izby Rolniczej.

PDO jest realizowane w formie badań prowadzonych w postaci różnych serii doświadczeń koordynowanych merytorycznie przez COBORU. Na terenie naszego województwa Stacją Koordynującą PDO jest Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Ciciborze Dużym. Punkty, w których realizowane są badania odmianowe w systemie PDO znajdują się w min. w Ciciborze, Uhninie, Bezeku, Ulhówku, Lublinie, Palikijach, Czesławicach oraz w Poźogu. Na podstawie wyników badań i doświadczeń prowadzonych w ramach PDO tworzone są w naszym województwie „listy zalecanych do uprawy odmian”. Lubelska Izba Rolnicza mając na uwadze efektywne wykorzystanie postępu biologicznego w rolnictwie oraz korzyści związane z ułatwieniem rolnikom dokonywania wyboru upraw najbardziej dostosowanych do lokalnych warunków gospodarowania, dofinansowuje badania prowadzone przez Lubelskie Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.