Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski systematycznie spotyka się z reprezentantami rolników. Dziś rozmawiał z Radą Krajową Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność Rolników Indywidualnych min. o polskiech priorytetach na arenie UE.

Więcej zdjęć >>

– Jak wszyscy wiedzą, spotykam się z każdą organizacją rolniczą, która ma pomysły na poprawienie sytuacji polskiego rolnictwa – podkreślił minister.

– Szczególnej wiedzy w zakresie nowej polityki rolnej Unii Europejskiej i wykorzystania wszystkich nowych możliwości, które będą w latach 2021-2027, a także minimalizowania niektórych zapędów biurokracji brukselskiej, oczekuję od tych organizacji, które reprezentują polskich rolników w COPA-COGECA – zwrócił uwagę minister Ardanowski.

Minister poinformował nie tylko o wprowadzonych przez rząd działaniach dotyczących wsparcia rolnictwa w zakresie paliwa rolniczego, nawodniania, wapnowania, czy też przyśpieszenia nawożenia azotowego ze względu na warunki klimatyczne. Omówił również regulacje prawne wpływające na poprawę rolniczych dochodów: w zakresie rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży bezpośredniej, ubojni rolniczych i przetwórstwa w gospodarstwach. Zwrócił również uwagę, że  coraz bardziej skuteczna jest walka z ASF. Przypomniał o nowych naborach w ARiMR, w tym o kolejnym na wsparcie bioasekuracji. Podkreślił ponadto znaczenie rozpoczęcia działalności giełdy rolnej w Warszawie. Przedstawił również ocenę warszawskiego spotkania ministrów rolnictwa.

– Konieczne jest budowanie porozumień z naszymi partnerami międzynarodowymi. Przyjęcie Wspólnej Deklaracji Warszawskiej w obronie dużego budżetu rolnego UE i wyrównania wsparcia rolników w całej Unii to historyczne wydarzenie. Oczekuję, że moi koledzy, rolnicy z polskich organizacji rolniczych, będą aktywni, odważni i przekonywujący nie tylko u siebie lokalnie, ale także na forum międzynarodowym – zaapelował minister do związkowców.

Członkowie władz rolniczej Solidarności zadeklarowali, na co bardzo liczy minister, że przedstawią nie tylko ogólną ocenę polityki rolnej Unii Europejskiej, ale także zaproponują rozwiązania, które będą korzystne dla Polski.

Źródło: MRIRW

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.