W dniu 16 lipca br. odbyło się wyjazdowe posiedzenie Lubelskiej Rady Powiatowej – Lubelskiej Izby Rolniczej w Piaskach. Posiedzenie poprowadził Przewodniczący Rady – Pan Roman Chudzik realizując przyjęty porządek, który obejmował udzielenie informacji przez przedstawiciela Biura Powiatowego ARiMR – Panią Annę Czerniak informacji na temat bieżących naborów dofinansowań dla rolników z programów pomocowych jak i wsparcia PROW i nowej perspektywy PROW. W kolejnej części Pan Roman Chudzik udzielił informacji na temat bieżących prac Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej i podejmowanych Stanowisk Zarządu LIR, między innymi: wprowadzenia kwarantanny dla norek jako nosicieli Koronawirusa, podjęcia interwencyjnej pomocy kierowanej do rolników poszkodowanych w nawałnicach 2021, zmiany systemu dofinansowania ubezpieczeń upraw rolniczych, przeciwdziałania rozpowszechniania się ptasiej grypy, interwencji w sprawie tworzenia i podpisywania przez samorządy gminne zaniżonych planów łowieckich, przywrócenia programu recyklingu folii z rolnictwa, badania poprawności wyników zawartości cukru w burakach cukrowych – kampania 2020.

Na posiedzeniu Rady Powiatowej w sprawach różnych poruszono także bieżące problemy takie jak: prośba o jednoznaczne zdefiniowanie zasad i możliwości wykonywania zabiegów ochrony roślin i towarzyszącym temu konfliktów rolników z mieszkańcami wsi, podatku VAT naliczanego od kwot odszkodowań za grunty przejmowane pod budowy dróg i niejasności prawnych z tym związanych, budowy towarzyszącej infrastruktury drogom szybkiego ruch dostosowanych do obecnych realiów – drogi serwisowe i przepusty o szer. 3,5 m jako niewystarczające dla maszyn rolniczych.

Druga część posiedzenia odbyła się w Biogazowni zlokalizowanej w Siedliszczkach, gmina Piaski. Dzięki uprzejmości Zarządu i Dyrekcji zakładu Delegaci LIR mieli możliwość zapoznać się całą infrastruktura obiektu, zasadami funkcjonowania i praktycznymi aspektami pracy całego przedsiębiorstwa. Podczas zwiedzania poruszono tematy dotyczące zaopatrzenia biogazowni w surowce do produkcji gazu, rentowności i możliwości rozwoju tej branży w Polsce. Jednocześnie poruszono tematy dotyczące funkcjonowania tego typu przedsięwzięć w odniesieniu uciążliwości dla okolicznych miejscowości i mieszkańców i przeciwdziałania tym uciążliwościom. Dzięki rozwojowi techniki i specjalizacji procesów, a także stosowania odpowiednich zabiegów prewencyjnych na terenie zakładu nowoczesne zakłady ograniczają do minimum oddziaływanie na komfort sąsiadowania tak jak Biogazownia w Siedliszczkach.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.