Biogazownie rolnicze. Korzyści dla gminy i jej mieszkańców - część 1

KOWR realizuje projekt edukacyjny, którego celem jest przedstawienie korzyści dla gminy oraz mieszkańców z dobrze funkcjonującej biogazowni rolniczej. Odwiedziliśmy z kamerą Boleszyn położony przy granicy woj. warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

W Boleszynie od 10 lat funkcjonuje biogazownia rolnicza, która produkuje czystą, zieloną energię elektryczną, a także jest źródłem ciepła dla 260 gospodarstw domowych, dwóch szkół, dwóch kościołów oraz innowacyjnej betoniarni.

Dodatkowo, w instalacji jest utylizowana gnojowica z pobliskiej hodowli trzody chlewnej, a masa pozostająca po procesie fermentacji metanowej wykorzystywana jest przez lokalnych rolników do nawożenia pól uprawnych. Dzięki temu ograniczają nawożenie mineralne, znacząco redukując koszty, a także poprawiają jakość gleby i uzyskują wyższe plony.

Korzyści z działania dobrze funkcjonującej biogazowni to m.in. tańszy dostęp do ciepła, wpływy dodatkowych środków finansowych do budżetu gminy, możliwość stosowania pofermentu jako nawozu, itp.

Zapraszamy do obejrzenia filmu!

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.