W dniu 31 marca 2022r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kraśniku odbyło się kolejne posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Kraśnickiego. W posiedzeniu oprócz delegatów LIR brali udział zaproszeni goście: Starosta Powiatu Kraśnickiego Pan Andrzej Rola, Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biura Powiatowego w Kraśniku Pani Teresa Jarucha, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Pan Krzysztof Grzegorczyk.

Pan Starosta poinformował delegatów o bieżącej działalności Starostwa z naciskiem na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Kolejnym z poruszanych tematów przedstawiła Pani Teresa Jarucha Kierownika ARiMR BP Kraśnik a dotyczył on dopłat do nawozów które uzyskają rolnicy, którzy zakupili nawóz od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Wysokość dopłat ustala się jako iloczyn ilości ton zakupionych nawozów mineralnych (za wyjątkiem wapna nawozowego), a także różnicy ceny na podstawie faktur zakupu w okresie 1 września 2021 r. – 15 maja 2022 r. Porównując do cen z faktur z okresu 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. Jeśli rolnik nie posiada faktur sprzed roku ­– średnia cena będzie ogłoszona przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej. Dopłaty do zakupu nawozów rolnicy mogą otrzymać w dwóch wysokościach, a mianowicie:

  • 500 zł – na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk, a także traw na gruntach ornych,
  • 250 zł – w przeliczeniu na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk, a także traw na GO za wyjątkiem powierzchni które podlegają finansowaniu w ramach działania rolno-środowskowo-klimatycznego z PROW 2014-2020.

Przy czym dofinansowaniem do nawozów maksymalnie można objąć powierzchnię wynoszącą 50 ha i dopłaty nie mogą wynieść więcej niż 25 000zł.

Kolejny z zaproszonych gości, Pan Krzysztof Grzegorczyk przedstawił sytuacje na rynku pracy w powiecie kraśnickim, a także zasady zatrudniania obcokrajowców. Oprócz obowiązujących wcześniej zasad zatrudniania pracowników sezonowych z Ukrainy możliwe jest też (w związku z sytuacja geopolityczną) zatrudnianie Ukraińców na umowę o prace nie dłuższą jednak niż na 24 miesiące.

Pracownik LIR Pan Sylwester Dziewulski przeprowadził szkolenie z procedur szacowania szkód łowieckich oraz poinformował delegatów o możliwości wykonania analiz gleby dzięki zakupienie przez spółkę AGROLIR urządzenia do analizy.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.