W dniu 01.04.2022r. już po raz trzeci Lubelska Izba Rolnicza wysłała pomoc humanitarną dla osób poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie. Tym razem LIR dostarczyła: koce i śpiwory, karimaty, apteczki pierwszej pomocy oraz artykuły spożywcze, chemiczne, higieniczne a także odżywki dla dzieci i słodycze. Ze strony ukraińskiej przyjmującą organizacją była Lwowska Administracja Obwodowa za pośrednictwem Lwowskiej Izby Rolniczej z którą Lubelska Izba Rolnicza współpracuje już od kilkunastu lat.

W delegacji Lubelskiej Izby Rolniczej uczestniczyli: Gustaw Jędrejek – Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, Adam Bojarski Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej, Mariusz Król – Przewodniczący Rady Powiatowej LIR w Zamościu oraz Piotr Kuranc Kierownik Biura LIR w Zamościu. W wyjeździe wziął udział także redaktor naczelny gazety „TOP AGRAR” - Karol Bujoczek, który osobiście chciał zapoznać się z sytuacją w Ukrainie, zwłaszcza w obszarze rolnictwa po agresji Rosji. Strona ukraińska zaprosiła ponadto Prezesa KRIR – Wiktora Szmulewicza, który niestety ze względu na inne obowiązki nie uczestniczył w wyjeździe. W trakcie wyjazdu zorganizowane zostało spotkanie delegacji Lubelskiej Izby Rolniczej z przedstawicielami Administracji Obwodu Lwowskiego i Lwowskiej Izby Rolniczej. W konferencji ze strony ukraińskiej uczestniczyli; Prezydent Lwowskiej Izby Rolniczej - prof. Paweł Muzyka oraz Dyrektor Generalny Izb Rolniczych Ukrainy - Igor Wójcik. Lwowską Obwodową Administrację reprezentowała Dyrektor Departamentu ds. Rolnictwa Obwodu Lwowskiego – Tatiana Gotman. Przyjechali również przedstawiciele Izb Rolniczych z miasta Sumy, Zaporoża, Czernihowa i Połtawy. Ze względu na trudną i niepewną sytuację we Lwowie spotkanie odbyło się w Żółkwi, gdzie gospodarzem był Oleg Wolski mer Żółkwi, który omówił aktualną sytuację rolnictwa w powiecie żółkiewskim. Przedstawiciele ze wschodnich izb rolniczych Ukrainy wskazali na bardzo trudną sytuację, gdyż na tych terenach trwa regularna wojna, brakuje praktycznie wszystkiego zaczynając od paliwa kończąc na materiale siewnym. Rolnicy praktycznie są pozbawieni możliwości wykonywania prac polowych ze względu na zaminowane pola, a sprzęt rolniczy jest bezwzględnie niszczony przez wojska rosyjskie. Gospodarstwa rolne są świadomie bombardowane przez agresora, niszczona jest infrastruktura rolnicza; silosy zbożowe, przechowalnie, chłodnie, tunele, szklarnie, zakłady przetwórcze itp.

W trakcie dyskusji podkreślano, że jeżeli taki stan rzeczy utrzyma się dłużej to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo braku żywności i realne zagrożenie głodem w Ukrainie. Sytuacja ta może mieć olbrzymie reperkusje również dla rynku światowego.

Na zakończenie obrad strona ukraińska podziękowała za kolejną partię pomocy humanitarnej dla potrzebujących, których sponsorami byli: Lubelska Izba Rolnicza, Burmistrz Krasnobrodu, Pan Piotr Kielar Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim i Pan Piotr Jarosz - delegat LIR z powiatu zamojskiego.

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.