W dniu 8 kwietnia 2022 r. w Biurze Lubelskiej Izby Rolniczej odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Łęczyńskiego. W spotkaniu uczestniczyli delegaci LIR oraz zaproszeni goście: Janusz Skrzypek – Członek Zarządu LIR, Wojciech Kniaziuk – Dyrektor Biura Lubelskiej Izby Rolniczej, Piotr Woch – Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej w Lublinie, Sylwester Dziewulski – Specjalista Biura Lubelskiej Izby Rolniczej. Posiedzenie Rady Powiatowej LIR w Łęcznej prowadził przewodniczący Łęczyńskiej Rady Powiatowej Grzegorz Szewczak.

Po otwarciu posiedzenia dr Piotr Woch - Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej w Lublinie omówił obecne zasady ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie, warunki dla starających się o dofinansowanie oraz możliwe sankcje wynikające z ich niedopełnienia. Program wapnowania jest finansowany z Funduszu Ochrony Środowiska. Wspomniano także o niezbędnych danych, które powinny się znaleźć na fakturze oraz o problemach przy uzyskiwaniu korekt. Stacja Chemiczna przeprowadza analizę gleb, gdzie ważna jest jakość prób oraz metodyka, współpracuje również z wieloma instytucjami, np. z Lubelską Izbą Rolniczą.

Następnie P. Sylwester Dziewulski – Specjalista Biura LIR poinformował delegatów o możliwości wykonania analiz gleby za pomocą skanera glebowego. Badania będą przeprowadzane w Biurze Lubelskiej Izby Rolniczej. Wyniki analizy można wykorzystać do zoptymalizowania kosztów nawożenia, szczególnie wobec ogromnych cen nawozów i niepewnej sytuacji w rolnictwie.

W kolejnym punkcie P. Janusz Skrzypek – Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej omówił tegoroczną edycje Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby pod patronatem Kuratorium Oświaty. Przytoczone zostały ostatnie działania LIR: zakup skanera glebowego, zakup wspólnie z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych samochodu dla Caritasu w ramach pomocy dla Ukrainie, organiacja kursów chemizacyjnych oraz zawodowych punktowanych dla kilkuset rolników. Omówione zostały także Stanowiska Lubelskiej Izby Rolniczej dotyczące: wsparcia finansowego dla rolników w związku z drastycznym wzrostem cen nawozów, zmian w ubezpieczeniach KRUS obejmujących skrócenie czasu wypłaty świadczenia chorobowego z 30 do 7 dni ciągłości zwolnienia oraz wniosek o odrzucenie w całości Zielonego Ładu.

Po wyczerpaniu wszystkich punktów P. Grzegorz Szewczak podziękował wszystkim za przybycie i zamknął posiedzenie.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.