W dniach 9-10 czerwca 2022 r. Zachodniopomorska Izba Rolnicza zorganizowała konferencję pn. „Bezpieczeństwo finansowe i zdrowotne kobiet na wsi”. W konferencji z ramienia Lubelskiej Izby Rolniczej uczestniczyły przedstawicielki kobiet z woj. lubelskiego: Przewodnicząca Rady Powiatowej LIR Powiatu Krasnostawskiego, a jednocześnie przedstawicielka LIR Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR- Marta Gawron oraz Specjalista biura LIR- Agnieszka Kańczugowska.

Zaproszonych gości przywitał Andrzej Karbowy- Prezes Zarządu Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej wraz z Danutą Lebiodą- Przewodniczącą Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych.

Celem konferencji było przekazanie wiedzy i doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa finansowego kobiet wiejskich, zwrócenia uwagi na potrzebę posiadania dodatkowego zabezpieczenia finansowego również po zakończeniu aktywności zawodowej oraz zgłębienia zagadnień związanych z profilaktyką zdrowotną kobiet w kontekście zachorowalności na nowotwory.

Konferencja była jedną z niewielu okazji do wypowiedzi na forum i zapoznania z potrzebami środowiska kobiet mieszkających na wsi- prowadzących lub będących współwłaścicielkami gospodarstw rolnych.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej, wymiany poglądów w zakresie leczenia onkologicznego, połączenia osobistych doświadczeń z często trudną rzeczywistością- zwłaszcza w okresie intensywnej terapii onkologicznej.

Uczestniczki konferencji, z dużym zainteresowaniem słuchały poszczególnych wykładów. Pozytywne emocje wzbudził wykład prof. Dr hab. Inż. Czesława Nowaka z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, dotyczący przełamywania barier mentalnych, wzmocnienia roli kobiet jako łącznika między środowiskiem wiejskim, a administracją. Wielokrotnie wykład przerywały gromkie brawa, trudno przejść obojętnie wobec stwierdzeń o lekkim zabarwieniu humorystycznym cyt.: „(…)mężczyźni szybko się uczą- także nieporadności” lub „ (…) rozwody: miasto 40%- wieś 22%- wieś nigdy nie nadążała za cywilizacją”.

Innym, ciekawym punktem konferencji okazał się wykład Agnieszki Szeląg oligofrenoterapeutki będącej właścicielką Dobrzycówki- Zakątka Inspiracji. Mogą tam spotkać się dzieci z całymi rodzinami na zajęciach edukacyjnych, terapeutycznych. Agnieszka Szeląg- prowadząc zajęcia podkreśliła, że każdy powinien znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie, jedynie w niektórych przypadkach trzeba nieco w tym pomóc. Wykład zakończony cytatem: „Nie pozwól nikomu, by gasił twój blask tylko dlatego, że razi go w oczy”

Uczestniczki konferencji z nieskrywanym zaciekawieniem wysłuchały kolejnego wykładu- „Zasad zdrowego żywienia przy chorobach onkologicznych”- Marty Pawelec- dietetyczki, która przedstawiła informacje na temat wsparcia żywieniowego w trakcie terapii onkologicznej, profilaktyki żywieniowej i jej znaczenia w przeciwdziałaniu chorobom nowotworowym. Podczas wykładu nie obyło się bez drastycznych statystyk, emocji, a nawet łez które są świadectwem tragedii z jaką mierzą się chorzy na nowotwory i ich rodziny.

Drugiego dnia konferencji, w ramach tematów związanych z profilaktyką chorób nowotworowych lekarz Małgorzata Talerczyk- Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie przybliżyła m.in. prognozy z zakresu chorób nowotworowych, które nie napawają optymizmem. Do 2030 roku przewiduje się 27 mln nowych zachorowań, 20 mln ludzi umrze z powodu nowotworu, 75 mln będzie żyło z nowotworem, co daje niemal 2 razy więcej nowych zachorowań, 2 razy więcej osób umrze, ponad dwukrotnie więcej osób będzie żyło z chorobą nowotworową. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba przypadków na świecie podwoiła się w ciągu ostatnich 30 lat. Najczęstsze przyczyny zgonów to: choroby zakaźne, choroby układu krążenia i nowotwory. Przeciwdziałaniem na taki stan rzeczy, jest wszelkiego rodzaju profilaktyka, badania przesiewowe, wczesne wykrycie i leczenie. Należy podkreślić, że przy wczesnym wykryciu jest to choroba uleczalna. Ważny jest zdrowy styl życia, aktywność fizyczna, masa ciała, spożywanie żywności nieprzetworzonej, ograniczenie spożycia mięsa, cukru, alkoholu, a także unikanie dymu papierosowego. W przypadku kobiet, ważne jest karmienie piersią i ograniczenie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Rak piersi to aż 11,7% wszystkich nowotworów, jest to najczęstszy nowotwór w krajach wysoko cywilizowanych (USA, Kanada, Australia, kraje Europy Zachodniej). W Polsce rak piersi, to najczęstszy nowotwór kobiet, według danych z 2019 roku zachorowanie z tego typu nowotwór to 21,9% wszystkich nowotworów. Według przedstawionych podczas wykładu danych, Polki gorzej rokują, często zdarzają się bardziej zaawansowane przypadki, także wielochorobowość u pacjentek starszych. Poprawa sytuacji może nastąpić w przypadku podniesienia świadomości w zakresie profilaktyki, wczesnej diagnostyki i optymalnego leczenia.

Ponadto w ramach konferencji, panie miały okazję do zaznajomienia się z zagadnieniami związanymi z planowaniem budżetu osobistego- wykład poprowadziła mgr ekonomii Luiza Boniecka, następnie Agata Strójwąs- Dyrektor Pomorskiego Biura Regionalnego TUW omówiła temat bezpieczeństwa finansowego.

Dopełnieniem konferencji, a jednocześnie niespodzianką i ciekawostką dla uczestniczek, okazał się wykład w temacie hirudoterapii czyli leczenia z wykorzystaniem pijawek. Całą dwudniową Konferencję zakończył koncert skrzypcowy.

Serdecznie dziękujemy Zachodniopomorskiej Izbie Rolniczej za zaproszenie przedstawicielek LIR na merytoryczną i potrzebną konferencję. Zdobytą wiedzę, nasze Panie wykorzystają do dalszej działalności na rzecz kobiet- mieszkanek z Lubelszczyzny z obszarów wiejskich.

M.G.

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.