Efekty trzyletniego projektu dotyczącego ubezpieczeń produkcji rolnej, realizowanego w ramach programu GOSPOSTRATEG 1, zostały zaprezentowane podczas jednej z konferencji naukowych zorganizowanych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Druga konferencja dotyczyła rachunków ekonomicznych wykorzystywanych w statystyce rolniczej w krajach Unii Europejskiej.

O projekcie

Pierwsza konferencji dotyczyła trzyletniego projektu „Ubezpieczenia gospodarcze w holistycznym zarządzaniu ryzykiem w rolnictwie zorientowanym na zrównoważenie, wdrażanie innowacji i technologii oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu”, realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju GOSPOSTRATEG 1.

Projekt był realizowany przez konsorcjum projektowe AGRI-RISK (skład: MRiRW – lider konsorcjum, IERiGŻ-PIB w Warszawie, IUNG-PIB w Puławach, UE w Poznaniu oraz SGGW w Warszawie). Kilkunastoosobowy zespół ekspertów związanych z badaniami nad ryzykiem utraty dochodów w rolnictwie oraz zagadnieniami z zakresu ubezpieczeń wspierany był ekspertami z zagranicy (z Holandii i Szwajcarii) oraz przez doradców z Ośrodków Doradztwa Rolniczego w Polsce.

Prowadzone badania

W ponad 600 gospodarstwach rolnych przeprowadzono badania ankietowe w celu uzyskania odpowiedzi na przyczyny braku skłonności wykupu polis ubezpieczenia produkcji rolnej.

Korzystano również bezpośrednio z opinii ankietowanych producentów rolnych przy badaniu możliwości wdrażania nowych produktów ubezpieczeniowych, tj.:

  1. ubezpieczenia nadwyżek w produkcji zwierzęcej;
  2. wprowadzenia instrumentu stabilizacji dochodu;
  3. ubezpieczenia przychodów.

Podsumowanie efektów

Propozycje nowych produktów ubezpieczeniowych przedstawiono przedstawicielom organizacji rolniczych i zakładów ubezpieczeń w trakcie wcześniejszych spotkań, organizowanych on-line w związku z obostrzeniami w okresie epidemii COVID-19. Raporty – monografie są dostępne bezpłatnie, do pobrania z publicznych repozytoriów.

Powstało wiele rekomendacji, jak udoskonalać kompleksowy system zarządzania ryzykiem w polskim rolnictwie w celu poprawy konkurencyjności sektora rolnego.

Szczegółowe omówienie efektów projektu UBROL zostało przedstawione na konferencji w profesjonalnie przygotowanych prezentacjach.

Rachunki ekonomiczne rolnictwa

Druga konferencja dotyczyła rachunków ekonomicznych rolnictwa, które są wykorzystywane w statystyce rolniczej w celu obliczania wielkości i wartości produkcji rolniczej w krajach Unii Europejskiej. Metoda sporządzania rachunków ekonomicznych rolnictwa została opracowana i ujednolicona przez Eurostat. Identyczny system wyliczania tych rachunków we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej umożliwia porównywanie wyników produkcyjno-ekonomicznych, jak również monitorowanie dochodów rolnictwa w UE.

Jakie informacje płyną z rachunków ekonomicznych?

Rachunki dostarczają informacji niezbędnych podczas ustalania głównych priorytetów przy podejmowaniu decyzji programowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Rachunki krajowe i regionalne wzmacniają możliwości analizy instrumentów WPR ex-ante i ex-post, jak też służą przeprowadzaniu rachunków symulacyjnych w celu oceny efektów projektowanych polityk krajowych.

W Polsce rachunki ekonomiczne dla rolnictwa są sporządzane od 1998 roku przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy przy ścisłej współpracy z Departamentem Statystki Rolnictwa i Środowiska Głównego Urzędu Statystycznego i udziale MRiRW.

Na konferencji zostały przedstawione tematy, którymi są zainteresowani nie tylko ekonomiści i analitycy rynków rolnych, lecz także producenci rolni oraz ich związki i organizacje.

W bardzo interesujących prezentacjach wskazano na:

  • kierunki wykorzystania rachunków ekonomicznych rolnictwa;
  • organizację prac nad sporządzaniem rachunków w IERiGŻ;
  • wstępne wyniki z roku 2022, z których wynika wzrost dochodów z rolnictwa o ok. 24 proc.;
  • sytuację dochodową polskich gospodarstw rolnych na bazie FADN;
  • sytuację ekonomiczną rolnictwa na tle uwarunkowań globalnych.

 

Źródło: MRIRW

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.