W dniu 2 lutego 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Łęcznej odbyło się kolejne posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Łęczyńskiego. W spotkaniu uczestniczyli delegaci LIR oraz zaproszeni goście: Krzysztof Niewiadomski - Starosta Powiatu Łęczyńskiego, Joanna Gańska-Skrzypczak - Kierownik Zespołu ds. Gospodarki Nieruchomościami w Starostwie Powiatowym w Łęcznej oraz Gustaw Jędrejek – Prezes Zarządu LIR i Antoni Skura - Wiceprezes Zarządu LIR. Posiedzenie Rady Powiatowej prowadził Przewodniczący Roman Kot.

 

Po otwarciu posiedzenia i przywitaniu przybyłych gości i przyjęciu porządku obrad głos zabrał Krzysztof Niewiadomski - Starosta Powiatu Łęczyńskiego, który wspominał owocną współpracę z LIR w ubiegłych latach. W sprawie protestów rolniczych zwrócił uwagę, że jest związany z izba rolnicza wcześniej współpracował. Powiedział także, że obecnie rolnicy muszą upominać się o swoje racje w protestach, biorąc pod uwagę dla zagrożenia dla naszego rolnictwa, a także sprzyjający czas demonstracji w całej Europie. Starosta wymienił realizowane w powiecie łęczyńskim programy dla osób niepełnosprawnych tj: "Asystent osoby niepełnosprawnej" - dzięki czemu 150 osób niepełnosprawnych otrzymuje codzienne wsparcie oraz program "Door-to-door" zapewniający bezpłatny transport przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Joanna Gańska-Skrzypczak - Kierownik Zespołu ds. Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Łęcznej przybliżyła temat scaleń gruntów. Obecnie Powiat Łęczyński jest na etapie zakończenia kilku obrębów scaleniowych jak również przygotowano propozycje nowych scaleń, wspólnie z władzami gmin. Priorytetem były scalenia najtrudniejsze z punktu widzenia geodezyjnego. Zgłoszono 27 obrębów scaleniowych i jest to jedna z najwiekszych liczb w województwie. W nowej perspektywie na lata 2023-2027 nastąpiło zmniejszenie środków na finansowanie scaleń z UE o 10% w porównaniu z poprzednią perspektywą. Do tej pory nie nie są znane możliwości finansowania przez województwo - jaka jest pula tych środków. Na wniosek Starosty mieszkańcy powiatu mogą nieodpłatnie zaktualizować księgi wieczyste o informacje wynikające ze scaleń. Starostwo ponadto wydaje kopie wypisów i wyrysów działek z zaznaczonymi zmianami, można również uzyskać uproszczony wypis z rejestrów gruntów. Delegaci wspomnieli o trudnościach w ARIMR przy zmienianiu numerów działek.

Prezes LIR Gustaw Jędrejek przestawił informacje nt. ostatnich Walnych Zgromadzeń LIR, bieżącej działalności Zarządu KRIR oraz podjętych stanowisk. Prezes powiedział o planowanym spotkaniu Delegatów LIR i rolniczych związków zawodowych /które odbyło się 5 lutego br./ ws. protestów rolniczych rozpoczynających się 9 lutego 2024 r. Rozpoczęło to dyskusję z Delegatami ws. napływu zbóż z Ukrainy i kontrolach tirów. W tej chwili LIR zauważa istotne ograniczenia produkcji rolniczej opiniując obszary wyłączane z produkcji rolniczej w poszczególnych gminach. Wiceprezes Antoni Skura informował ws. założeń tzw. zielonego ładu, który prowadzi do ograniczenia polskiego rolnictwa w obecnej formie oraz że należy odejść od pomysłów 4% ugorowania i utrzymywania 80% okrywy. Wszystkie stanowiska LIR są dostępne na stronie internetowej. Prezes omówił procedowane zmiany w ustawie o izbach rolniczych dot. np. tego kto ma prawo głosować w wyborach do IR oraz kandydować, warunków bycia członkiem IR oraz czy izby będą mogły prowadzić działalność gospodarczą. Lubelska Izba Rolnicza na najbliższych Targach Rolniczych AGRO PARK w Lublinie dn. 10 lutego zorganizuje konferencje pt. „Podatek Vat w rolnictwie” z udziałem Prezesa Śląskiej Izby Rolniczej Romana Włodarza oraz o organizowanym wiosną kolejnym już Konkursie Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby.

Prezes LIR Gustaw Jędrejek ponadto omowił działalność Spółki, która oferuje np. badanie gleby przy użyciu skanera, potrzebne przy prowadzeniu integrowanej produkcji roślin jak również mapowanie pól przy użyciu drona. Wiceprezes Antoni Skóra dodał, że Spółka wykonuje wiele szkoleń, także w formie on-line i konkurencyjnych cenach. Są organizowane kursy integrowanej produkcji roślin, kursy chemizacyjne, szkolenia punktowane czy szkolenia dot. rachunkowości. Ponadto wykonywane są wnioski na płatności obszarowe.

Wiceprezes Antoni Skura przedstawił bieżącą działalność LIR, min. zorganizowaną w Biurze LIR wideokonferencję włoskich rolników, ekspertów i firm skupujących zboże z delegatami i rolnikami naszego województwa w sprawie wypracowania nowego rynku zbytu zbóż. Wiceprezes przedstawił skład nowego Zarządu, WZ i komisji rewizyjnej LIR oraz przypomniał, że w Biurach LIR można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej np. ws. umów dot. farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Dyskutowano także o przeprowadzonym badaniu GUS oraz sposobie wyliczenia tak wysokiego dochodu z rolnictwa w przeliczeniu na 1 ha, co jest szczególnie dotkliwe dla osób korzystających ze świadczeń socjalnych oraz pobierających fundusze dla osób niepełnosprawnych.

Delegaci zgłosili następujące problemy:

  • Zmiana prawa doprowadzająca do zmniejszenia terminu płatności za produkty rolne w umowach zawartych z firmami do 21 dni bez prawa aneksowania umów.
  • Uwzględnienie wyników badań próbek glebowych przy użyciu skanera glebowego do przedłożenia w KOWR.

 

Po wyczerpaniu porządku posiedzenia i braku nowych tematów Pan Roman Kot – Przewodniczący Łęczyńskiej Rady Powiatowej podziękował wszystkim za obecność i zamknął posiedzenie.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.