Wyjazd studyjny Lubelskiej Izby Rolniczej na „BELAGRO 2017” Międzynarodowe Targi Żywnościowe, Rolnictwa i Ogrodnictwa w Mińsku na Białorusi.

W dniach 5-8 czerwca 2017 r. Lubelska Izba Rolnicza była organizatorem wyjazdu studyjnego na Białoruś, którego głównym celem był udział w 27 edycji targów BELAGRO 2017 w Mińsku - największej w regionie wystawy branży rolnej. W programie organizowanego wyjazdu studyjnego uwzględniono również wizyty w gospodarstwach rolnych i zakładach branży rolno-spożywczej obwodu pińskiego, w tym produkujących ekologiczną żurawinę i borówkę amerykańską. W organizacji wizyty w gospodarstwach rolniczych i zakładach skorzystaliśmy z pomocy Pana Michała Stefanowicza przedstawiciela organizacji rolniczych Obwodu Pińskiego.

W wyjeździe studyjnym uczestniczyli delegaci Lubelskiej Izby Rolniczej, rolnicy i przedsiębiorcy produkujący żywność z naszego województwa.                   

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej reprezentowali: Wiceprezes LIR Gustaw Jędrejek, Członek Zarządu LIR Antoni Szczepaniak, Główna Księgowa LIR Elżbieta Lecewicz, Dyrektor Biura LIR Waldemar Banach.

Krajową Radę Izb Rolniczych reprezentowały: Pani Justyna Kostecka Rzecznik Prasowy KRIR, Pani Katarzyna Kuznowicz Starszy Specjalista KRIR.                         

W wyjeździe studyjnym wzięli udział Dyrektor O/T ARiMR w Lublinie Krzysztof Gałaszkiewicz, Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie dr inż. Piotr Woch, pracownicy Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli na czele z Panem Wiesławem Orzędowskim Kierownikiem Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Krasnymstawie. Koordynatorem wyjazdu ze strony LIR był Pan Artur Sobich - pracownik Oddziału Zamiejscowego LIR w Białej Podlaskiej.

Międzynarodowe Targi BELAGRO to impreza wystawiennicza, która umożliwia nawiązanie kontaktów biznesowych z partnerami z Białorusi i krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz całego Świata. Ubiegłoroczna edycja Targów zgromadziła ponad 500 wystawców z 23 krajów (Austria, Anglia, Białoruś, Bułgaria, Węgry, Niemcy, Dania, Hiszpania, Włochy, Chiny, Łotwa, Litwa, Estonia, Niderlandy, Polska, Rosja, Słowienia, USA, Turcja, Ukraina, Francja, Czechy, Szwajcaria). Szacuje się, że targi odwiedziło ponad 50 tysięcy zwiedzających.

Główny zakres tematyczny tej imprezy to przemysł rolno-spożywczy w szerokim zakresie obejmujący wszystkie aspekty w/w przemysłu począwszy od uprawy, poprzez zarządzanie, produkcję, pakowanie, aż po dystrybucję. Zakres imprezy to: międzynarodowa oferta artykułów spożywczych i używek; artykuły delikatesowe, świeże produkty: pieczywo, mięso i wędliny, ryby i owoce morza, nabiał, piwo, wino, szampan, miody, przyprawy, zioła, herbata; narzędzia i maszyny rolnicze, wyposażenie i urządzenia produkcyjne dla rolnictwa i ogrodnictwa, nasiona, szklarnie, bydło hodowlane, zwierzęta domowe, myślistwo i wędkarstwo.

Część wystawy poświęcona jest sprzętowi kuchennemu, wyposażeniu kuchni i akcesoriom technicznym dla gospodarstw domowych. W ofercie targów także nowoczesne usługi świadczone przez rolników (np. wypoczynek i zakupy na wsi).

Podczas wizyty na targach przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej, KRIR, ARiMR , Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie oraz LODR w Końskowoli spotkali się z I Sekretarzem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku, Kierownikiem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady - Piotrem Masajło, który przedstawił informacje na temat rolnictwa na Białorusi oraz działalności Ambasady RP w Mińsku. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z regulacjami prawnymi systemu gospodarczego Republiki Białoruś, w tym odnoszącymi się do działalności firm z kapitałem zagranicznym oraz podmiotów operujących w sferze handlu zagranicznego.

Biznesowe związki z Białorusią ma kilka tysięcy polskich firm o bardzo zróżnicowanym potencjale – najczęściej należących do grupy MSP. W ostatnim okresie oprócz prostej wymiany towarowej (import-eksport) coraz częściej pojawiają się projekty wspólnej produkcji, inwestycji, kooperacji i partnerskiego współdziałania zainteresowanych stron.

Podczas wyjazdu rolnicy zapoznali się z niektórymi aspektami działalności gospodarczej na Białorusi, w tym z nabywaniem nieruchomości. Zgodnie z kodeksem ziemskim nabywanie nieruchomości gruntowych na własność nie może nastąpić przez zagraniczne osoby prawne. Nieruchomość gruntowa może natomiast być nabyta przez osoby prawne zarejestrowane na Białorusi, w tym z udziałem zagranicznym. Dzierżawcą nieruchomości gruntowych może być każdy podmiot gospodarczy, w tym podmiot zagraniczny. W przypadku dzierżawy działki rolnej termin dzierżawy nie może być krótszy niż 10 lat.

Należy podkreślić, że w historii Lubelskiej Izby Rolniczej był to pierwszy wyjazd na Białoruś. Wrażenia, pierwsze opinie uczestników wyjazdu studyjnego, a przede wszystkim potencjał i zainteresowanie organizacji rolniczych na Białorusi współpracą z Lubelską Izbą Rolniczą dają podstawę sądzić, że nie był to ostatni wyjazd studyjny delegatów LIR oraz rolników Lubelszczyzny na Białoruś. Więcej informacji na temat wyjazdu studyjnego umieścimy na łamach najbliższego numeru Biuletynu Informacyjnego LIR.   

Waldemar Banach
Dyrektor Biura LIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.