W dniu 13.06.2017r. odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rad Powiatowych LIR w Biłgoraju i Hrubieszowie w których trakcie odbyło się również wyjazdowe posiedzenie Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z udziałem Prezesa LIR Piotra Burka, Wiceprezesa LIR Gustawa Jędrejka oraz Członków Zarządu LIR Bogusława Janocińskiego i Antoniego Szczepaniaka oraz Dyrektora Biura LIR Waldemara Banacha.


Delegaci i Zarząd LIR zapoznali się z działalnością Rolniczego Zakładu Doświadczalnego IUNG w Werbkowicach w kontekście jego 70-cio letniej działalności badawczej i wprowadzaniu innowacyjnych metod w produkcji roślinnej i zwierzęcej, które przedstawił Dyrektor RZD Werbkowice  dr inż. Piotr Kozera . Z okazji Jubileuszu 70-cio lecia działalności RZD Werbkowice w imieniu Lubelskiej Izby Rolniczej Zarząd LIR wręczył pamiątkową tablice okolicznościową z podziękowaniem za dotychczasową działalność na rzecz rolnictwa.


Następnie zwiedzano uprawy polowe rzepaku ozimego i pszenicy ozimej u Pana Jana Gryna delegata LIR z gminy Trzeszczany gdzie zapoznano się  się z nowoczesnymi metodami produkcji, które omówił Pan Rober Grzyb przedstawiciel firmy „BAYWA”. W gospodarstwie Pana Jana Gryna uprawy są prowadzone w systemie bezorkowym, sprzęt wykorzystywany do uprawy jest prosty i tani własnego pomysłu i produkcji, co znacznie obniża koszty prowadzenia gospodarstwa.


Delegaci wysłuchali również informację z prac Zarządu LIR, którą przedstawił Prezes LIR Piotr Burek, a rolę i znaczenie „Grupy Operacyjnej” w zakresie innowacyjności w rolnictwie omówił Dyrektor Biura LIR – Waldemar Banach. Innowacyjne metody stymulacji i wzrostu odporności roślin uprawnych przedstawił przedstawiciel firmy AMAGRO mgr inż. Krzysztof Komisarczuk.

Bardzo duże zainteresowanie wśród delegatów LIR wzbudziła ekspozycja Muzeum w Hrubieszowie przedstawiająca dzieje Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego inaczej (Rolnicze Towarzystwo Wspólnego Ratowania się w Nieszczęściach) założonego w 1816r przez Stanisława Staszica na terenie powiatu hrubieszowskiego. Na mocy ustawy Towarzystwa, zamieszkali na jego terenie chłopi zwolnieni zostali z pańszczyzny i otrzymali prawo dziedzicznej własności osad i ziemi, z tym, że wielkość gospodarstw nie mogła przekroczyć 100 morgów. Wszyscy członkowie wspólnoty byli nadto zobowiązani do niesienia pomocy dotkniętym przez klęski żywiołowe współtowarzyszom, w wysokości stosownej do powierzchni użytkowej gospodarstwa. W 1822 akt Towarzystwa podpisał car Aleksander I Romanow, a rząd rosyjski zatwierdził ponownie w roku 1882.


Opracował:
Sławomir Sowa

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.