Decyzją Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej sfinansowany został wyjazd studyjny rolników na Narodowy Dzień Mlecznej Farmy, który odbył się w dniu 5 września 2017 roku w Andrzejowie w jednym z gospodarstw AGROMARINY Kulczyn.

Wyjazd został zorganizowany we współpracy Kierownika O/Z LIR w Zamościu Piotra Kuranca z Panią dr Grażyną Różycka z PZDR w Zamościu z s. w Sitnie Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

W seminarium wyjazdowym uczestniczyli rolnicy z powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, zamojskiego i tomaszowskiego oraz doradcy z LODR.

Celem tego projektu była prezentacja najnowszych technologii stosowanych w uprawie roślin pastewnych i chowie bydła mlecznego.

Impreza zorganizowana przez firmę InConventus, pod patronatem Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Zygmunta Litwińczuka składała się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas tej pierwszej Michał Kochański zaprezentował działalność firmy ADOB jako partnera dla producentów mleka. Pani dr Beata Skiba z TROUW NUTRITION przedstawiła wykład „Life start – wydajność szyta na miarę odchowu”.

Do automatyzacji żywienia paszami treściwymi zachęcała ” dr Renata Kubiak-Włodarczyk z DeLaval Polska, a lek. wet. Urszula Glinka z firmy ZOETIS przedstawiła „Sposoby ograniczania antybiotykoterapii u bydła mlecznego”.

Największym zainteresowaniem cieszył się wykład dr Zbigniewa Lacha, który omówił żywienie bydła mlecznego, ze szczególnym uwzględnieniem struktury fizycznej dawki.

Po południu rolnicy mieli możliwość praktycznego porównania mieszanin pasz objętościowych z różnych wozów paszowych. Pokaz miał na celu zwrócenie uwagi hodowcom, co brać pod uwagę wybierając wóz paszowy. Wielokrotnie podkreślano, że wóz paszowy może być „niebezpieczny” jeżeli nie sprawdzamy uzyskanej struktury TMR. Do tego celu służą sita paszowe – prezentowane podczas pokazu. Uczestnicy wydarzenia zwiedzili także budynki inwentarskie gospodarstwa oraz uczestniczyli w udoju krów halą karuzelową. Rolnicy mieli także możliwość kontaktu i pobrania materiałów informacyjnych od firm i instytucji, które przygotowały stoiska na trenie gospodarstwa. Dodatkowym punktem programu była konferencja prasowa, zorganizowana po wykładach.

Uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili udział w Pierwszym Narodowym Dniu Mlecznej Fermy, jedną z nagród – Starter dla cieląt, wylosowała Pani Aneta Lala . Nie dopisała jedynie pogoda, co ograniczyło zwiedzanie poletek z odmianami kukurydzy.

Chciałbym bardzo podziękować Pani Grażynie Różyckiej za współpracę w organizowanym wyjeździe studyjnym oraz za wsparcie merytoryczne uczestników wyjazdu. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z wyjazdu.

Waldemar Banach

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.