W dniu 23 października w siedzibie Biura Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie odbyło się spotkanie Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z udziałem zaproszonych gości: Andrzeja Koniecznego Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, posłów do Sejmu RP : Adama Abramowicza, Artura Sobonia, Piotra Olszówki. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy i zastępcy dyrektorów instytucji sektora rolnictwa, w tym: Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/R w Lublinie, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie, KRUS O/T w Lublinie, LODR w Końskowoli, Stacji Chemiczno-Rolniczej Oddział w Lublinie.

W spotkaniu wzięli udział Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa wraz z zastępcą, Lubelski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej i Artykułów Rolno – Spożywczych z zastępcą. Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB w Puławach reprezentował prof. Zygmunt Pejsak. W spotkaniu uczestniczyli ponadto przedstawiciel Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowickiego Bartłomiej Popczyk, Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ Okręgów w Chełmie, Zamościu, Lublinie, Białej Podlaskiej, przedstawiciele Nadleśnictwa  w Lubartowie, Świdniku, Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek.

Tematem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji na terenie Lubelszczyzny w związku z występowaniem wirusa ASF, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji odstrzału sanitarnego dzików w naszym regionie oraz działalności kół łowieckich.

Przedstawiciel Ministerstwa Środowiska przedstawił aktualną informację na temat podjętych działań w celu redukcji dzika. Zwrócił szczególną uwagę na działania zmierzające do ograniczenia liczebności populacji dzików. Najważniejszym obecnie działaniem Ministerstwa Środowiska oraz Polskiego Związku Łowieckiego w zakresie zwalczania ASF jest redukcja gęstości populacji dzika do końca listopada b.r. do poziomu 0,1 dzika na kilometr kwadratowy oraz skuteczne wprowadzanie zasad bioasekuracji w gospodarstwach zajmujących się produkcja trzody chlewnej. Sanitarne odstrzały dzików na terenach zagrożonych wirusem ASF jak poinformowano mają potrwać do końca listopada. Głównym celem jest maksymalne zmniejszenie populacji dzików w obwodach łowieckich.

Obecny na spotkaniu Poseł na Sejm RP Adam Abramowicz zwrócił uwagę na wysokie koszty bioasekuracji, na które skazany jest rolnik podejmujący się dalszej produkcji trzody chlewnej. Stąd też niezbędna jest pomoc administracji rządowej szczególnie dla małych i średnich gospodarstw. Niestety jak poinformował jest wiele przykładów z terenu powiatu bialskiego, gdzie pomoc ta jest niedostateczna lub dociera z dużym opóźnieniem. Zwrócił się z apelem o pomoc dla  rolników, którzy zrezygnowali z produkcji trzody chlewnej we wskazaniu im alternatywnych rozwiązań, które pozwolą im na dalsze funkcjonowanie gospodarstw rolnych. Wszyscy uczestnicy zgodzili się z tym, że w dalszym ciągu bardzo ważne jest przekazywanie informacji i edukacja wśród rolników z zakrssu podstawowych zasad bioasekuracji.

Przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego przedstawił informację na temat realizacji planów łowieckich, odstrzału sanitarnego dzików oraz gospodarki łowieckiej prowadzonej przez Koła Łowieckie. Zwrócił uwagę na wielokrotnie zgłaszane do rozwiązania problemy zabezpieczenia odpowiedniej  liczby chłodni dla Kół Łowieckich oraz zbyt długi okres oczekiwania na badania realizowane przez PIWET-PIB w Puławach w kierunku ASF.

Pod dyskusję poddano problem wypłacanych odszkodowań, który zdaniem rolników w wielu przypadkach nie jest realizowany właściwie. Uczestnicy podkreślili problem znaczącego wzrostu liczebności populacji zwierzyny łownej na przestrzeni ostatnich lat, co zagraża bezpośrednio uprawom rolniczym, środowisku zwiększając szkody w rolnictwie i wzrost kwot wypłacanych odszkodowań. Konieczna jest zatem redukcja zwierzyny dzikiej do racjonalnego poziomu.

Na zakończenie spotkania ustalono potrzebę wypracowania przez uczestników dyskusji wspólnych wniosków i stanowisk, o których niezwłocznie poinformujemy na łamach naszych publikacji.

 

Waldemar Banach
Dyrektor Biura
Lubelskiej Izby Rolniczej

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.