W dniu 25 października delegacja LIR w Lublinie w składzie: Piotr Burek – Prezes LIR, Antoni Szczepaniak – członek Zarządu LIR, Waldemar Banach – Dyrektor Biura LIR, Sylwester Dziewulski – Prezes AGRO-LIR Sp. z o.o. , Edward Jarmoszuk – Przewodniczący Rady Powiatowej LIR w Radzyniu Podlaskim, Piotr Zaleszczyk- Przewodniczący Rady Powiatowej LIR w Białej Podlaskiej miała okazję zapoznania się doświadczeniami i pracami prowadzonymi przez Zakład Hodowli i Agrotechniki Roślin Włóknistych i Energetycznych Instytutu. Głównym prowadzącym spotkanie była Pani Kierownik dr Katarzyna Wielgusz.

Tematyka prac badawczych prowadzonych w Zakładzie obejmuje zagadnienia związane z hodowlą twórczą i zachowawczą nowych odmian roślin oraz opracowaniem kompleksowych technologii uprawy roślin włóknistych, energetycznych zgodnie z wymogami zrównoważonego rozwoju rolnictwa.

Zadaniem Zakładu jest wdrażanie do praktyki rolniczej wyników prac naukowo-badawczych w zakresie doskonalenia metod uprawy roślin włóknistych, energetycznych dla rozwoju krajowej bazy tych surowców. Zakres działalności Zakładu obejmuje prowadzenie krajowej kolekcji genotypów rodzaju Linum i Cannabis., poszukiwanie nowych źródeł odporności lnu i konopi na stresy biotyczne i abiotyczne. Hodowla twórcza i zachowawcza lnu i konopi prowadzona jest poprzez analizę dziedziczenia cech morfologicznych i użytkowych lnu i konopi, reprodukcję i sprzedaż kwalifikowanego materiału siewnego lnu i konopi.

Zakład zajmuje się opracowaniem technologii uprawy i zbioru lnu, konopi i roślin energetycznych dla różnych zastosowań surowca w przemyśle (nasiona, włókno, biomasa) z zastosowaniem integrowanych metod ochrony roślin. Prowadzona jest ocena wartości technologicznej plonów roślin włóknistych, Hodowla jedwabnika morwowego oraz uprawa i reprodukcja morwy białej.

Pracownicy Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich kontynuują tradycje polskiego rolnictwa i zielarstwa oraz tworzą wartość dodaną w nowoczesnych laboratoriach naukowych. Badania doprowadzają do powstania nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych chronionych prawem własności intelektualnej. Część tych rozwiązań jest weryfikowana w pilotażowych działaniach produkcyjnych i stając się podstawą współpracy Instytutu i praktyki gospodarczej. Tą drogą Instytut wypełnia swoją misję i stanowi ważny element w strategii rozwoju gospodarki polskiej.

Głównym celem wyjazdu studyjnego do Instytutu w Poznaniu było poszukiwanie alternatywnych kierunków produkcji rolniczej zwłaszcza na terenie powiatów naszego województwa objętych wirusem ASF. Na zakończenie spotkania uczestnicy stwierdzili konieczność jak najszybszego zorganizowania konferencji na terenie powiatu Biała Podlaska celem szerszego poinformowania rolników o możliwościach pozyskiwania i przerobu naturalnych surowców roślin włóknistych i energetycznych, tym bardziej, żeuprawa roślin włóknistych takich jak len, czy roślin zielarskich stanowi dziedzictwo polskiego rolnictwa od kilkuset lat.

W najbliższym wydaniu kwartalnika Biuletyn Informacyjny Lubelskiej Izby Rolniczej przedstawimy szeroką relację ze spotkania oraz pełną informację o działalności Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.