W dawnej szkole powstanie miejsce, w którym rolnicy uprawiający zioła czy owoce będą mogli je przetwarzać. Produkty będą powstawać pod okiem technologa żywności, a następnie będą sprzedawane m.in. na całorocznym targowisku, czy też za pomocą specjalnie przygotowanego do tego celu sklepu internetowego. W tym roku rozpoczną się prace związane z przebudową budynku dawnej szkoły w Boniewie, celem zmiany sposobu użytkowania obiektu. Chodzi o utworzenie pierwszego w powiecie krasnostawskim Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego. Radni zadecydowali o przeznaczeniu na ten cel kwoty 885 tys. zł, co jednocześnie jest najwyższą pozycją wśród wydatków inwestycyjnych na 2020 rok.

Decyzja o likwidacji szkoły podstawowej w Boniewie zapadła na początku 2017 roku. Wtedy też zaczęto się zastanawiać, jak wykorzystać budynek znajdujący się w atrakcyjnym miejscu, gdyż przy drodze krajowej nr 17 Lublin – Zamość. Prezes zarządu Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus Dorota Sawa zaproponowała, aby powstały tam dwa oddzielne projekty: Inkubator Przetwórstwa Lokalnego i oraz Centrum Promocji Produktu Lokalnego. To drugie, w postaci Targowiska Gminnego „Mój Rynek” w Boniewie zostało oddane do użytkowania w czerwcu ub. roku. Inauguracja połączona była z Kiermaszem Lokalnych Produktów Ziemi Krasnostawskiej oraz wdrażaniem Marki Lokalnej „Krasna Chata”. Produkty oznaczone tym logiem mają stać się znakiem promocyjnym subregionu.

Źródło: Lublin112

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.