W dniu 10 marca 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Parczewie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Parczewskiego. Posiedzeniu przewodniczył Pan Andrzej Waszczuk przewodniczący rady.

W posiedzeniu rady udział wzięli delegaci powiatu parczewskiego oraz:

  1. Dyrektor Lubelskiej Izby Rolniczej Pani Jolanta Szałas,
  2. Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej Pan Paweł Golec,
  3. Wicestarosta Parczewski Pan Artur Jaszczuk,
  4. Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Parczewie Pan Wiesław Byra,
  5. Zastępca Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Parczewie Pan Janusz Walęcik,
  6. Pracownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Parczewie Pan Arkadiusz Golecki.

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR Pan Wiesław Byra przedstawił informację dotyczącą wypłaty płatności bezpośrednich, pomocy za szkody w 2019 roku spowodowane suszą, pomocy finansowej dla producentów świń (ASF), oraz dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, które zostały zrealizowane bądź są realizowane bez zbędnych opóźnień. Podkreślił również że na terenie powiatu parczewskiego a konkretnie gminy Jabłoń, Milanów i Podedwórze były przeprowadzone kontrole wniosków złożonych w ramach płatności bezpośrednich metodą FOTO co wpłynęło na czas rozpatrywania wniosków, gdyż decyzje o przyznaniu płatności wydawane są po otrzymaniu raportu pokontrolnego, na koniec poinformował o możliwościach składania wniosków w kampanii 2020 z PROW na lata 2014-2020. Wicestarosta Parczewski Pan Artur Jaszczuk przedstawił sytuację gospodarki łowieckiej na terenie powiatu parczewskiego, oraz poprosił delegatów LIR o zwrócenie uwagi na przekazywanie nierzetelnych informacji podawanych przez lokalną prasę odnośnie uzyskanych funduszy ze środków Unii Europejskiej w przeliczeniu na gospodarstwo rolne. Pracownik PZDR w Parczewie Pan Arkadiusz Golecki scharakteryzował nabór wniosków z PROW 2014-2020 które będą przyjmowane w 2020 roku. Większa część posiedzenia przeznaczona była na dyskusję odnośnie strat spowodowanych dużą liczbą zwierzyny grubej jak i również bobrów, gdyż od 2019 roku koła łowieckie maja obowiązek zasięgnięcia opinii również właściwej Izby Rolniczej co ma realny wpływ i wgląd na roczne plany łowieckie. Dyskusja zakończyła się wystosowaniem stosownych wniosków do Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej.

Z ramienia Lubelskiej Izby Rolniczej Członek Zarządy Pan Paweł Golec przedstawił informacje dotyczące prac Zarządu oraz stanowiskach podjętych przez Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej.

Podczas posiedzenia rady zostały zgłoszone wnioski formalne do Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej:

  1. Wniosek o wcześniejsze wznowienie zabiegów agrotechnicznych dla rolników uczestniczących w programie PRSK, pakiet 2 – Ochrona gleb i wód;
  2. Wniosek o zorganizowanie wyjazdu studyjnego do obwodu kaliningradzkiego;
  3. Wniosek udzielenie rolnikom rzetelnych informacji o terminie wypłaty należnych im środków;
  4. Wniosek o zniesienie niebieskiej strefy wyznaczonej w związku z wystąpieniem ASF;
  5. Wniosek o zwiększenie pozyskania zwierzyny łownej;
  6. Wniosek o wyłączenie bobra z listy zwierzyny chronionej.

Wymienione wyżej wnioski zostały przyjęte przez Radę Powiatową LIR w powiecie parczewskim i przekazane Zarządowi Lubelskiej Izby Rolniczej.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.