W dniu 3 września 2021 r. w sali konferencyjnej Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbyło się spotkanie delegatów Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej, rolników i pracowników LIR i LODR.

Wnioski delegatów LIR do II wersji Planu Strategicznego >>

W programie spotkania zaprezentowane zostały następujące zagadnienia:

1/ Funkcjonowanie Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – temat referowany przez Pana Waldemara Banacha – Z-cę Dyrektora LODR w Końskowoli,

2/ Zielony Ład – nowe wyzwania dla zootechniki – temat referowany przez Pana Andrzeja Junkuszew z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,

3/ Europejski Zielony Ład – zagrożenia i korzyści – temat referowany przez Dariusza Krzywiec – LODR w Końskowoli

4/ Projekt tworzenia lokalnych partnerstw do sprawy wody – koordynator ds. LPW LODR w Końskowoli.

Po prezentacji w/w tematów odbyła się dyskusja w której delegaci przedstawiali swoje stanowisko w zakresie różnych form dofinansowania zaplanowanych w Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027. Delegaci kwestionowali definicję rolnika aktywnego zawodowo sugerując, że dopłaty powierzchniowe powinni otrzymywać rolnicy, którzy faktycznie uprawiają pole i wykazują faktyczną sprzedaż płodów rolnych.

Zielony Ład to projekt reform polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Celem wprowadzenia Zielonego Ładu jest by Europa do 2050 roku stała się kontynentem neutralnym dla klimatu. Ponadto unijna gospodarka ma emitować tylko tyle gazów cieplarnianych, ile jest w stanie pochłonąć.

W sektorze rolniczym zostaną wprowadzone dwie strategie „od pola do stołu” oraz strategia „bioróżnorodności”.

W ramach strategii od pola do stołu zakłada się, że do 2030 roku zostanie ograniczone:

- stosowanie środków ochrony roślin o 50%

- stosowanie nawozów o co najmniej 20%

- stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych przeznaczonych dla zwierząt utrzymywanych w warunkach fermowych o 50%.

Unia Europejska zakłada też osiągniecie zerowego poziomu zanieczyszczeń z przepływu azotu i fosforu z nawozów poprzez ograniczenie strat składników odżywczych co najmniej o 50% z zachowaniem gwarancji żyzności gleb. Kolejnym założeniem Komisji Europejskiej jest przeznaczenie 25% powierzchni gruntów rolnych na rolnictwo ekologiczne.

W ramach strategii bioróżnorodności jest zakładane objęcie ochroną prawną co najmniej 30% unijnych obszarów lądowych i 30% obszarów morskich i wprowadzenie korytarzy ekologicznych w ramach sieci Natura 2000.

W programie szkolenia zostały omówione ekoschematy zaprezentowane w projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Projekt Planu przygotowany został przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i uwzględnia zalecenia przygotowane przez służby Komisji Europejskiej przy uwzględnieniu dwóch strategii „Od pola do stołu i Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030.

W planie Strategicznym dla WPR znajdują się zaplanowane formy interwencji, opis warunków kwalifikowalności, stawki płatności z którymi każdy rolnik powinien się zapoznać. Konsultacje tego planu trwają do 15 września br. Na stronie internetowej www.gov.pl Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się II wersja tego planu wraz z załącznikami oraz formularz zgłaszania propozycji zmian przygotowany w wersji elektronicznej, który pozwoli na niezwłoczne przekazanie Państwa propozycji do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konsultacje drugiej wersji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 >>

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.