W dniach 16-17 maja br. odbywał się Samorządowy Kongres Trójmorza, który już po raz trzeci został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Podczas otwarcia przemawiał Prezydent RP Andrzej Duda, który co roku obejmuje Kongres patronatem honorowym, oraz Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. Na Kongres przybyli przedstawiciele 244 regionów z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza. W wydarzeniu uczestniczył Janusz Skrzypek - Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej.

Kongres organizowany w Lublinie jest platformą służącą wypracowaniu rozwiązań na rzecz rozwoju regionów zlokalizowanych między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. Forum odpowiada na bieżące działania, które dokonują się w obszarze społeczno-gospodarczym państw. Celem spotkań jest także niwelowanie różnic infrastrukturalnych Europy Środkowo-Wschodniej w stosunku do państw zachodnich.

Zgromadzonych w Centrum Spotkania Kultur gości powitał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

– Poprzez Inicjatywę Trójmorza chcemy przyspieszać w Europie Środkowej procesy digitalizacji, rozbudowy infrastruktury i szlaków transportowych. Jestem przekonany, że obecność podczas dzisiejszego wydarzenia tak wielu znamienitych reprezentantów różnych obszarów gospodarczej, politycznej i samorządowej aktywności, również przedstawicieli świata nauki, ekspertów i analityków – stanowi gwarancję owocnych obrad i ciekawej debaty. W dobie wojny na Ukrainie, ta inicjatywa jest bardzo trafiona i niezwykle ważna. Cieszę się, że jako biedniejsza część Europy, możemy gonić kraje starej Unii Europejskiej, aby razem z nami tworzyła jeden silny organizm – zapowiedział Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Uroczyste wystąpienie wygłosił również Prezydent RP Andrzej Duda, który już po raz trzeci objął Samorządowy Kongres Trójmorza patronatem honorowym.

– To wydarzenie stało się bardzo ważną platformą wymiany doświadczeń w naszej części Europy. To już trzeci kongres realizowany w bardzo trudnych czasach – tym razem jesteśmy zaledwie 100 km od granicy Polski z Ukrainą, która padła ofiarą brutalnej rosyjskiej agresji. Dzisiaj bezpieczeństwo jest głównym tematem większości naszych spotkań. Trójmorze ma stanowić akcelerator, który przyspieszy rozwój i spowoduje, że w niedługim czasie przynajmniej większość krajów przegoni znaczną część gospodarek zachodnioeuropejskich. Jesteśmy w stanie to zrealizować, bo jesteśmy znacznie odporniejsi na kryzysy – dodał Prezydent Andrzej Duda.

Następnie głos zabrała Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

– Bardzo się cieszę, że komponent parlamentarny został wpleciony w dzisiejsze spotkanie. Pielęgnujemy wspólną tożsamość, ale przede wszystkim mamy ogromne poczucie potencjału, jaki tkwi w naszych państwach i w naszych narodach, potencjału, którego nie możemy zmarnować. Trzeba zrobić wszystko, żeby Inicjatywa Trójmorza budowała naszą wspaniałą przyszłość. Życzę, żeby to spotkanie było bardzo owocne i obfitujące zarówno w wymianę poglądów, jak też powstawanie cennych idei – powiedziała Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek odczytała list Premiera, Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Panel I: Przyszłość Inicjatywy Trójmorza – szanse i wyzwania w nowym kontekście regionalnym

Zbliżenie Ukrainy do Trójmorza daje nowy impuls, ponieważ Trójmorze może stać się platformą do europeizacji Ukrainy i wprowadzenia jej do Unii Europejskiej. Wojna na Ukrainie pokazała, jak silne i potrzebne są bliskie relacje makroregionalne wpływające na bezpośrednią pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych. Kwestie bezpieczeństwa i współpracy makroregionalnej stanowić będą przyszłą oś współpracy państw i regionów Trójmorza, współpracy, której efektem jest przesunięcie europejskiego punktu ciężkości w kwestiach gospodarczych i politycznych.

W panelu wystąpili: Marcin Przydacz – Sekretarz Stanu, Szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP, Paweł Jabłoński – Podsekretarz Stanu w MSZ i Pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza, a także ambasadorzy z Estonii i Litwy, tj. Miko Haljas i Gediminas Varvuolis.

Po pierwszym panelu wystąpienie wygłosili minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Dyskutując o sprawach bezpieczeństwa często zapominamy, że ma ono wiele wymiarów, m.in. zdrowotny. Ostatnie trzy lata pokazały, jak ogromne znaczenie ma bezpieczeństwo zdrowotne oraz to, czy jesteśmy zabezpieczeni farmaceutycznie i czy mamy pewne gwarancje pod kątem bezpieczeństwa lekowego. Zastanawiamy się, jak postępować w przyszłości jeśli chodzi o produkcję substancji leczniczych – mówił minister Adam Niedzielski.

Panel II: Bezpieczeństwo w regionie

Prelegenci poruszyli zagadnienia dotyczące rozszerzenia NATO o nowych członków, tj. Finlandii i Szwecji, bezpieczeństwo oraz planowanego szczytu NATO w Wilnie. W panelu wzięli udział m.in. gen. broni Wiesław Kukuła – Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Eduardas Borisovas – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Litewskiej w Polsce.

Po drugim panelu z uczestnikami połączył się również Andrzej Bittel – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– Podejmujemy działania na rzecz rozbudowy południkowych połączeń drogowych i kolejowych, których deficyt tak silnie odczuwamy w naszym regionie. Wynegocjowanie na forum Unii Europejskiej projektów włączenia do sieci transportowej korytarza Morze Bałtyckie–Czarne–Egejskie jest realnym efektem podjętych działań. Ten korytarz będzie pokrywał się z kluczowym projektem Via Carpatia – zapowiadał minister Andrzej Bittel.

Po drugim panelu do zgromadzonych słowo skierował prof. nadzw. dr hab. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki.

– Dzisiaj Lublin staje się europejską stolicą nauki, gdyż tutaj powstaje Sieć Uniwersytetów Trójmorza. Jeśli inicjatywa Trójmorza powstała po to, żeby nasze kraje rozwijać na każdej płaszczyźnie, to nie jest to możliwe bez podbudowy naukowej. Jeśli chcemy autentycznego rozwoju krajów Trójmorza oraz efektywnego i błyskawicznego nadrobienia strat, które w dużej mierze wynikają z imperializmu rosyjskiego i sowieckiego, to musimy polegać na osiągnięciach naukowych – powiedział minister Przemysław Czarnek.

Podpisanie umowy o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza

Porozumienie o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza zostało podpisane m.in. przez Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. dr. hab. Mirosława Kalinowskiego oraz przez Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka, który patronuje wydarzeniu i złożył symboliczny podpis. Łącznie umowę sygnowali przedstawiciele 13 uniwersytetów z 10 krajów Europy: Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy. 

Inicjatywa ma na celu integrację środowiska akademickiego obszaru Trójmorza. Głównymi celami będą działania ukierunkowane na prowadzenie wspólnych badań naukowych, wymianę studentów i kadry akademickiej oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie kształcenia. Inicjatorem stworzenia sieci jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Sesja międzynarodowa

W ramach sesji międzynarodowej odbyły się 4 panele:

  • Panel I: Via Carpatia – korytarz transportowy Trójmorza. W panelu wzięli udział m.in. Michał Mulawa – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, János Ádám Karácsony – Wiceprzewodniczący Rady Komitatu Pest Megye, Członek KOR (Węgry) Dariusz Seliga – Prezes PKP CARGO oraz Marek Słomka – Prezes CARGOTOR.
  • Panel II: Bezpieczeństwo energetyczne i transformacja sektora energii w aspekcie geopolitycznym. W trakcie panelu poruszono kwestie m.in. roli surowców lokalnych w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski, inwestycji w OZE jako sposobu na kontynuację transformacji energetycznej oraz zapewnienia czystej i bezpiecznej energii dla przemysłu. Wśród panelistów byli m.in. Jarosław Kwasek – Prezes Zarządu PGE Dystrybucja, Katarzyna Suchcicka – Dyrektor Generalny OX2 oraz Dariusz Dumkiewicz – Zastępca Prezesa Zarządu Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.
  • Panel III: Ukraina na drodze odbudowy i integracji europejskiej. W panelu wzięli udział m.in.: Oleh Kuts – Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Mirosław Bendzera – Prezes Zarządu Grupy Grenevia Famur i prof. dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse – Uniwersytet Warszawski.
  • Panel IV: Państwa Inicjatywy Trójmorza wobec agresji Rosji na Ukrainę. W panelu wystąpili m.in. dr Gediminas Kazėnas – pracownik naukowy Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Michała Römera w Wilnie, specjalista w Ministerstwie Obrony Narodowej Litwy /Litwa oraz Jan Rafael Lupoměský – były doradca prezydenta Czech Václav Klausa, ekspert ds. międzynarodowych (Czechy).

Wydarzenia towarzyszące

W drugiej części dnia równolegle odbywały się:

  • sesja naukowa, która ma na celu zacieśnianie współpracy między ośrodkami naukowymi. Uczestnicy mogli wziąć udział w 7 panelach dotyczących m.in.: współpracy uniwersytetów, poszukiwania wspólnych instrumentów współpracy badawczej czy transformacji cyfrowej i cyberbezpieczeństwa.
  • Forum Gospodarcze, które ma kompleksowo wspierać ofertę małych i średnich przedsiębiorstw z województwa lubelskiego i tworzyć odpowiednie warunki do ich rozwoju. W trakcie Forum przewidziano seminaria tematyczne dotyczące roli kobiet w świecie biznesu, ponadto rozmawiano o rozwoju w obszarze cyfryzacji.
  • Wschodni Kongres Młodych Liderów organizowany przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy. Celem wydarzenia jest przygotowanie osób młodych do uczestnictwa w dyskusji na temat przyszłości Polski, Europy i świata. W trakcie tego wydarzenia młodzi mogli być świadkami nawiązywania współpracy organizacji z różnych państw europejskich.

 

Drugi dzień Kongresu Trójmorza otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Z uczestnikami połączył się online Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Dyskusje w tym dniu dotyczyły głównie bezpieczeństwa energetycznego. Szefowie regionów złożyli podpisy na umowie w zakresie powołania Sieci Regionów Trójmorza, która stanowi oficjalne przypieczętowanie dotychczasowej deklaracji.

– Dyskusja dotycząca kwestii bezpieczeństwa i obronności, podczas której poszukiwaliśmy rozwiązań służących wzmocnieniu regionów w obliczu trwającej wojny, zajęła szczególnie miejsce w ramach wczorajszej debaty. W agendzie kongresu nie zabrakło sesji naukowej, tematyki międzynarodowej i ważnych spotkań biznesowych. W ramach Forum Gospodarczego mówiliśmy o przyspieszeniu procesu cyfryzacji gospodarki i cyberbezpieczeństwie. Ważnym akcentem wczorajszego dnia stało się podpisanie porozumienia o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza. Dzisiaj proponujemy debatę o bezpieczeństwie energetycznym, a także o suwerenności technologicznej, zielonej transformacji oraz wykorzystaniu wodoru w gospodarce – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Z uczestnikami zgromadzonymi w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie połączył się Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

 – Trójmorze to nie tylko ożywiona współpraca gospodarcza, to też współdziałanie na polu nauki i kultury. Inicjatywa powinna odegrać kluczową rolę w powojennej odbudowie Ukrainy, zagwarantować jej bezpieczeństwo, szybszy rozwój ekonomiczny i infrastrukturalny. Budowane przez nas drogi, sieci energetyczne, połączenia kolejowe, wodociągi będą namacalnym dowodem, że integrujemy nasze ojczyzny – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Wśród wystąpień otwierających uczestnicy mogli również wysłuchać Minister Klimatu i Środowiska Annę Moskwę.

– To właśnie w Lublinie rozpoczęły się rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym zanim jeszcze Europa podjęła ten dialog. Zima i wiosna zweryfikowały naszą suwerenną, przemyślaną i konsekwentną politykę energetyczną. Polska od 2015 roku nie zeszła ze ścieżki planowanych projektów, mimo zachęt do korzystania z gazociągów. Energetyka musi być filarem pracy inicjatywy Trójmorza. Mamy nadzieję, że tu, na Kongresie, powstaną projekty, które będą przykładem dla całej Europy – podsumowała minister Anna Moskwa.

Wyróżnienie Samorządowego Kongresu Trójmorza

Zaraz po wystąpieniu Rada Programowa Kongresu przyznała nagrodę Samorządowego Kongresu Trójmorza. Wyróżnienie Samorządowego Kongresu Trójmorza za działania na rzecz rozwoju współpracy energetycznej oraz efektywne wspieranie województwa lubelskiego w procesie transformacji energetycznej otrzymała Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

O zacieśnieniu współpracy pomiędzy giełdami krajów Trójmorza opowiedział dr Marek Dietl, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych.

– Giełdy krajów Trójmorza istnieją już od 250 lat, w tym giełda warszawska licząca ponad 200 lat. Wartość spółek w regionie jest wyrównana – Polska i Austria są liderami. Gdyby rynek składał się tylko z giełd Trójmorza, to stanowiłyby zaledwie 3%, co jest wielką zachętą do integracji. Wymiernym efektem rozmów jest zabieganie o bardziej proporcjonalne regulacje, stąd zachęcam samorządy, aby emitowały swoje instrumenty finansowe na giełdach w swoich krajach – dodał prezes dr Marek Dietl.

Panel I: Bezpieczeństwo energetyczne Polski w ujęciu geopolitycznym

Dyskusja dotyczyła wyzwań, które stanęły przed Polską w kontekście energetycznym po wybuchu wojny na Ukrainie. Paneliści rozmawiali o działaniach rządu na rzecz poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski, dystrybucji węgla i problemów, które należało przezwyciężyć, jak również o współpracy rządu z samorządem. Poruszono kwestię obecnej sytuacji energetycznej naszego kraju oraz związanym z nią bezpieczeństwem.

Uczestnikami panelu byli m.in. Paweł Majewski – Prezes Zarządu Enea S.A., Filip Grzegorczyk – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. oraz Piotr Podgórski – Dyrektor Naczelny ds. Transformacji KGHM Polska Miedź S.A.

Panel II: Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

Inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. pokazała, że uzależnianie się państw od importu rosyjskich surowców energetycznych było niewłaściwym kierunkiem prowadzenia polityki energetycznej. Uczestnicy panelu rozmawiali o bezpieczeństwie dostaw surowców energetycznych, przyjrzeli się źródłom energii w poszczególnych państwach oraz przedstawili cele na przyszłe lata.

W panelu wzięli udział m.in. Anna Moskwa – Minister Klimatu i Środowiska, Wojciech Dąbrowski – Prezes PGE SA oraz Kasjan Wyligała – Prezes Zarządu Lubelski Węgiel “Bogdanka” SA. Online połączył się German Galushchenko – Minister Energetyki z Ukrainy.

Podpisanie umowy o Sieci Regionów Trójmorza

Kongres Trójmorza obfituje nie tylko w dyskusje, ale też w realizację konkretnych projektów. Dziś podpisano międzynarodową umowę o Sieci Regionów Trójmorza – formatu pogłębiającego współpracę międzyregionalną w Europie Środkowej.

Sieć została zainicjowana w 2021 roku przez Województwo Lubelskie. Podczas minionych edycji Kongresu przedstawiciele państw podpisywali Deklarację Gospodarczą Sieci Regionów Trójmorza, zwaną też Deklaracją Lubelską. Tegoroczne przedsięwzięcie było okazją, by tę ogólnie wyrażoną wolę współpracy ująć w formę konkretnego zobowiązania, dlatego też szefowie regionów uroczyście podpisali dziś umowę o utworzeniu Sieci Regionów Trójmorza. 

Sygnatariuszami umowy są marszałkowie pięciu województw w Polsce oraz regionów państw Inicjatywy Trójmorza:

  1. Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki
  2. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski
  3. Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Ewa Janina Orzełowska
  4. Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus
  5. Mer Miasta Poniewież i Przedstawiciel Rady Rozwoju Regionalnego Poniewież Rytis Raczkauskas z Litwy
  6. Przewodniczący Rady Rozwoju Regionalnego Alitus Nerijus Cesiulis z Litwy (online)
  7. Przewodniczący Rady Rozwoju Regionalnego Mariampole Edgaras Pilipaitis z Litwy (online)
  8. Przewodniczący Rady Okręgu Dolż Dorin Kosmin Vasile z Rumunii
  9. Przewodniczący Rady Okręgu Timisz Alin Adrian Nika z Rumunii
  10. Wiceprzewodniczący Rady Okręgu Kalarasi Jon Samoila z Rumunii
  11. Wiceprzewodniczący Rady Okręgu Maramuresz Doru Alexandru Lazăr z Rumunii
  12. Sekretarz Generalny Rady Okręgu Karasz Severin Darian Ciobanu z Rumunii
  13. Przedstawiciel Kraju Preszowskiego Dyrektor Fabián Novotný ze Słowacji
  14. Przewodniczący Komitatu Hajdu-Bihar Zoltán Pajna z Węgier (online)
  15. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Następnie odbyło się uroczyste przyjęcie nowych członków do Sieci. Podpisy złożyli:

  1. Przewodniczący Rówieńskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Vitaly Koval (online)
  2. o. Przewodniczącego Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Borys Voloshenkov (online)
  3. Przewodnicząca Chmielnickiej Rady Obwodowej z Ukrainy Violeta Łabaziuk
  4. Przewodniczący Zakarpackiej Rady Obwodowej z Ukrainy Wołodymyr Czubirko
  5. o. Przewodniczącego Lwowskiej Rady Obwodowej z Ukrainy Jewhenij Hirnyk
  6. Dyrektor Agencji Rozwoju Regionu „Centru” z Rumunii Maria Ivan.

Dzięki przyjęciu nowych członków łącznie swój akces do Sieci zgłosiły 22 regiony z 6 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Połączenie pozwoli na realizację wspólnych projektów z różnych dziedzin: gospodarki, infrastruktury, ochrony środowiska, cyfryzacji oraz edukacji i nauki. Ukraińskie regiony przyłączają się do Sieci na zasadzie partnerów stowarzyszonych.

Sesja międzynarodowa

W ramach sesji międzynarodowej odbyły się 3 panele.

  • Panel I: Zdrowie mieszkańców Trójmorza. Lepiej zapobiegać czy leczyć?

Rozwój sektora ochrony zdrowia w połączeniu z jego wpływem na rozwój regionalny obszaru Trójmorza powinien być jednym z aktualnych priorytetów inwestycyjnych i pro-rozwojowych. Wymaga to pokonania szeregu barier ekonomicznych i geopolitycznych oraz wypracowania propozycji rozwiązań.

W panelu uczestniczyli m.in. dr Piotr Kuszewski – Prezes Zarządu PTE PZU S.A., dr Ernest Podgórski – Wiceprezes Zarządu PZU Zdrowie S.A., Michał Moskal – Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz Norbert Komar – Dyrektor Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka.

  • Panel II: Debata Regionów: Sieć Regionów Trójmorza – przyszłość i wyzwania

Dyskusja dotyczyła perspektyw rozwoju Sieci poprzez realizację projektów oraz pogłębianie współpracy w pięciu obszarach: infrastruktura, ochrona środowiska, nauka i edukacja, cyfryzacja oraz współpraca gospodarcza. Nie zabrakło również tematów związanych z perspektywami rozwoju poszczególnych regionów poprzez ich aktywny udział w Sieci, jak i korzyści płynących z tego udziału.

Wśród panelistów byli m.in. Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Violeta Labazyuk – Przewodnicząca Chmielnickiej Rady Obwodowej z Ukrainy, Volodymyr Chubirko – Przewodniczący Zakarpackiej Rady Obwodowej z Ukrainy oraz Doru Lazăr – Wiceprzewodniczący Rady Okręgu Maramuresz z Rumunii.

Panel III: Wyzwania Współpracy regionów Inicjatywy Trójmorza z regionami Ukrainy – kontekst Programów Interreg

Celem panelu była identyfikacja wyzwań i zagrożeń, z jakimi w obliczu wojny zmagają się regiony przygraniczne – stworzenie płaszczyzny współpracy w celu znalezienia rozwiązań dla wspólnych problemów poprzez realizację nowych przedsięwzięć i projektów służących wsparciu Ukrainy na drodze do integracji z UE.

W obliczu toczącego się obecnie konfliktu zbrojnego w Ukrainie, a także w kontekście nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej 23 czerwca 2022 r. na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli, szczególnego znaczenia nabiera wzmocnienie zakresu współpracy transgranicznej i jej jakościowy rozwój z Ukrainą.

Programy Interreg wdrażane na tej granicy nie tylko mierzą się z nowymi wyzwaniami w budowaniu współpracy, ale także są najważniejszym instrumentem wsparcia dla przygranicznych regionów ukraińskich.

Panelistami byli m.in. Zbigniew Wojciechowski – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Sławomir Tokarski – Dyrektor ds. Europejskiej Współpracy Terytorialnej, makroregionów, Interreg i wdrażania programów I w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej oraz Fabián Novotný – Dyrektor Biura Kraju Preszowskiego na Słowacji.

Wydarzenia towarzyszące

W drugiej części dnia równolegle odbywała się sesja naukowa „Sieć Uniwersytetów Trójmorza wobec wyzwań nauki i regionu”, której partnerem merytorycznym był Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W trakcie sesji naukowej odbyły się następujące panele:

  • Trójmorze jako koncepcja bezpieczeństwa i rozwoju
  • Geopolityczne znaczenie Inicjatywy Trójmorza
  • Potencjał współpracy państw Trójmorza z instytucjami europejskimi
  • Rozwój kadr administracji publicznej dla obszaru Inicjatywy Trójmorza
  • Inicjatywa Trójmorza wobec idei „superpaństwa”
  • Rudowski – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • Soft Power Inicjatywy Trójmorza – jak budować pozycję Europy Środkowej?
  • Inicjatywa Trójmorza jako przedmiot badań. Badania nad współpracą regionalną z perspektywy różnych dyscyplin naukowych.

Forum Gospodarcze

Na Forum Gospodarczym poruszono kwestie suwerenności technologicznej, rozwoju regionalnego rynku wodoru oraz wyzwań, jakie stawia zielona transformacja. W trakcie Forum podpisano też porozumienie o utworzeniu Lubelskiego Klastra Wodorowego oraz Lubelskiego Klastra Gospodarki Obiegu Zamkniętego, w którym uczestniczył marszałek Jarosław Stawiarski oraz Prezesi Spółek: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., PGE Dystrybucja S.A. oraz Lubelski Park Naukowo-Technologiczny S.A.

Rada Programowa Kongresu zadecydowała o przyznaniu dwóch wyróżnień Samorządowego Kongresu Trójmorza, które zostały wręczone przez marszałka Jarosława Stawiarskiego.

Wyróżnienie za wspieranie działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, promowanie regionalnego komponentu Inicjatywy Trójmorza trafiło do Polskiej Grupy Energetycznej S.A.

Wyróżnienie za wieloletnie realizowanie zasady społecznej odpowiedzialności biznesu w województwie lubelskim oraz za wspieranie działań promujących regionalny komponent Inicjatywy Trójmorza otrzymała Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Lublinie

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.