Apel Poległych, złożenie wieńców, wspomnienia świadka Pacyfikacji, odsłonięcie tablicy pamiątkowej – tak w skrócie obchodziliśmy 80. rocznicę Pacyfikacji Wsi Jamy. Lubelską Izbę Rolniczą reprezentował Dyrektor Biura Wojciech Kniaziuk.

Galeria zdjęć >>

Tegoroczne uroczystości rozpoczęła konferencja w Centrum Kultury. Wykładowcy prof. dr hab. Mirosław Szumiło oraz dr Rafał Drabik z IPN, red. Stanisław Jadczak oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie Lubelskim, przybliżyli zgromadzonym tragiczną przeszłość Jam, wydarzenia z 8 marca 1944 roku. W piątek, na Cmentarzu Parafialnym uroczystości rozpoczęliśmy Hymnem Państwowym, który odegrała Orkiestra Wojskowa z Dęblina pod batutą starszego chorążego sztabowego Krzysztofa Portka. Głos zabrał Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk, który także powitał wszystkich znamienitych gości. W imieniu Kazimierza Wolskiego, świadka pacyfikacji świadectwo życia wygłosił syn Grzegorz Wolski. Podczas uroczystego Apelu Poległych, odczytanego przez podporucznika Radosława Luszawskiego, w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina, oddaliśmy hołd stu pięćdziesięciu dwóm osobom bestialsko zamordowanym podczas pacyfikacji.„(…)Bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej, Mieszkańcy Wsi Jamy i gminy Ostrów Lubelski, żołnierze Wojska Polskiego, rodacy… Stajemy do Apelu w miejscu upamiętniającym haniebną zbrodnię popełnioną 80 lat temu, przez niemieckich oprawców na mieszkańcach Wsi Jamy. Mamy przywołać zamordowanych rodaków oraz pamięć bohaterów, którzy w latach 1939 – 1945 oddali życie za Ojczyznę. Pochylamy głowy w zadumie i w skupieniu przed pomnikiem upamiętniającym ofiary tej zbrodni. Wzywam mieszkańców Jam i gminy Ostrów Lubelski, którzy na wezwanie Ojczyzny nie zawiedli i złożyli ofiarę największą, własne życie. Wołam mieszkańców tej ziemi, którzy zmobilizowani do jednostek Wojska Polskiego, podjęli we wrześniu 1939 roku nierówną walkę z niemieckim i sowieckim agresorem. Stańcie do apelu!- Chwała Bohaterom!(…)”

Salwę honorową oddała Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod dowództwem młodszego chorążego sztabowego Sebastiana Wojtaszka. Po uroczystym złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy, zgromadzeni udali się na dalszą część uroczystości do Jam.

W Kaplicy Mauzoleum, której fundatorem są mieszkańcy Wsi Jamy a inicjatorem budowy Kazimierz Wolski, została odprawiona Msza Święta w intencji poległych ofiar, której przewodniczył Biskup Grzegorz Suchodolski. Kolejnym, równie ważnym punktem było odsłonięcie i poświęcenie tablicy z okazji 80. rocznicy Pacyfikacji Wsi Jamy. Głos zabrali Stanisław Gogacz- Senator RP, Janusz Wawerski asystent Przemysława Czarnka, Przewodniczący Rady Powiatu Puławskiego oraz Janusz Bodziacki dyrektor dep. Środowiska i Zasobów Naturalnych. Następnie przybyli goście udali się pod Krzyże oraz pod Pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji, by złożyć wiązanki i zapalić znicze. Na zakończenie w koncercie pieśni żołnierskich zaprezentowała się Orkiestra Wojskowa z Dęblina pod dowództwem kapelmistrza starszego chorążego sztabowego Krzysztofa Portka.

Wszystkim przybyłym gościom, mieszkańcom Jam i gminy Ostrów Lubelski dziękujemy za wspólne świętowanie, zaangażowanie w uroczystość a także tak dostojne przeżywanie tragicznych wydarzeń, które pozostaną w naszych sercach i pamięci na wiele lat.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…[*]

Źródło: Ostrów Lubelski

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.