Czwarte posiedzenie Zespołu do spraw opracowania dokumentu programowego „Pakt dla obszarów wiejskich” odbyło się 25 kwietnia br. w MRiRW. W spotkaniu uczestniczył minister Krzysztof Jurgiel, a poprowadził przewodniczący Zespołu podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Na posiedzeniu omówiono obecny stan prac w zakresie przygotowań Paktu, w szczególności projekt dokumentu zawierający propozycję „działań krótkookresowych”. Dyskusja koncentrowała się na zakresie dokonanego wyboru przedsięwzięć oraz wokół kwestii związanych z poszczególnymi przedsięwzięciami.

W projekcie dokumentu zaplanowano  około 20 przedsięwzięć uporządkowanych w ramach pięciu filarów Paktu. Mianowicie: usługi publiczne wysokiej jakości na obszarach wiejskich, infrastruktura techniczna, zasoby naturalne (środowisko), przedsiębiorczość, konkurencyjność sektora rolnego.

Dalsze prace będą prowadzone w ramach grup roboczych, które opracują szczegóły konkretnych przedsięwzięć. W ramach dyskusji zgłoszono szereg uwag i postulatów dotyczących poszczególnych przedsięwzięć i obszarów. Zastanawiano się również na ile kompleksowym dokumentem powinien być Pakt o charakterze krótkookresowym, czy będzie on swego rodzaju programem pilotażowym, czy powinien dotyczyć możliwie szerokiego spektrum zadań, czy też koncentrować się na działaniach, które mają największe szanse przyczynić się do trwałej, rozwojowej zmiany na obszarach wiejskich.

Eksperci – członkowie Zespołu –  zostali poproszeni o nadsyłanie uwag w formie pisemnej do 5 maja oraz o zgłaszanie się do prac w ramach grup tematycznych.

MRiRW

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.