Z ogromną satysfakcją i nieukrywaną dumą pragniemy poinformować czytelników Biuletynu LIR, że Pani Małgorzata Solis reprezentująca województwo lubelskie zdobyła pierwsze miejsce w Konkursie Ogólnopolskim „Rolniczki motorem innowacji w Polsce”. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagrody głównej miało miejsce 30 listopada b.r. podczas Gali Wieczornej Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie.

Zgłoszenia do konkursu Pani Małgorzaty Solis dokonała Lubelska Izba Rolnicza. Jest to pierwsza edycja konkursu zorganizowana przez Krajową Radę Izb Rolniczych na wniosek Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR. Konkurs ten powstał w celu uwidocznienia roli kobiet zaangażowanych w rolnictwo na obszarach wiejskich, a także wskazania wielu innowacyjnych metod stosowanych przez kobiety w swoich gospodarstwach rolnych.

Konkurs przebiegał w etapach wojewódzkim i krajowym. Pani Małgorzata jako laureat konkursu etapu wojewódzkiego została zgłoszona przez naszą Izbę do udziału w konkursie ogólnopolskim. Jury konkursu, w którego skład wchodzili: Przewodnicząca Rady Kobiet, Przedstawiciele MRiRW, KRUS, Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, TVP 1, TOP AGRAR oceniało kandydatki według kryteriów wykorzystania innowacyjnej wiedzy fachowej, metod czy nowych technologii w gospodarstwie, transferu wiedzy, zrównoważoności innowacji, głównie w odniesieniu do gospodarki i środowiska, wykorzystanie nowych metod komunikacji.

Gospodarstwo laureatki konkursu położone jest w miejscowości Mikołajówka w powiecie kraśnickim, gminie Urzędów. Pierwszy sad w Mikołajówce założył Paweł Solis w 1880r. Gospodarstwo jest typowo sadownicze w trakcie certyfikacji ekologicznej - okres konwersji. Owoce z własnych upraw w gospodarstwie są przetwarzane na dżemy, syropy i soki. W 2016 roku powstała cydrownia i od tego czasu produkuje się cydr do 10 tys. litrów. 5 produktów powstających w gospodarstwie zostało wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych województwa lubelskiego. Gospodarstwo należy również do sieci zagród edukacyjnych. Utworzona została ziołowa ścieżka edukacyjna. Innowacją gospodarstwa jest przetwarzanie owoców z własnych upraw i rozpowszechnianie ich przez sprzedaż jako produktów tradycyjnych lokalnych.

W gospodarstwie jako zagrodzie edukacyjnej są prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu życia pszczół, ekologii i zdrowego odżywiania oraz dla dorosłych w ramach warsztatów cydrowych - z zakresu produkcji cydru.

Pani Małgorzata Solis otrzymała certyfikat nagrody w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy Perła 2016 za syrop malinowy z Mikołajówki.

 

Waldemar Banach

Dyrektor Biura LIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.