Kilkaset pań wzięło udział w Kongresie Kobiet Lubelszczyzny z obszarów wiejskich, który odbył się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Konferencja została zorganizowana pod hasłem „Tradycja i nowoczesność w Kołach Gospodyń Wiejskich”. Najbardziej zasłużone dla KGW panie zostały wyróżnione dyplomami przez wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka.

Wojewoda wręczy dyplomy uznania dla pań kultywujących tradycje i zwyczaje ludowe oraz podejmujących liczne i różnorodne inicjatywy, sprzyjające integracji wokół wspólnych wartości.

– To jest bardzo ważny moment, wręcz historyczna chwila. To także ważne świadectwo rozumienia rzeczywistości, w której się znajdujemy. Demokracja to jest ustrój aktywności obywatelskiej. Demokracja bez aktywności społecznej jest demokracją na niby. Panie udowadniacie, że w Polsce mamy demokrację, w której suweren wykazuje swoją aktywność społeczną – powiedział Przemysław Czarnek.

W programie spotkania były prezentacje, referaty, a także panele dyskusyjne, podczas których omówione zostały takie zagadnienia jak: potencjał kobiet na wsi i w kołach gospodyń wiejskich województwa lubelskiego oraz innowacyjność, przedsiębiorczość i aktywność na obszarach wiejskich.


– W dużej części pochodzicie panie z gospodarstw wiejskich, a tam praca kobiety wygląda inaczej niż w mieście. Ale to co jest najważniejsze, to kwestia podtrzymywania, rozwijania kultury ludowej, tradycji i obyczajów polskich. Tego w mieście nie robi się na taką skalę jak na wsi – podkreślił Czarnek.

Wojewoda nawiązał też do historii Kół Gospodyń Wiejskich, które zaczęły powstawać już w 1866 roku. –  U progu obchodów 100-lecia niepodległości Polski, trzeba jasno powiedzieć, że nie byłoby tej niepodległości, gdyby nie aktywność w obszarze kultury ludowej w XIX wieku. Naród polski przetrwał pod zaborami dlatego, że przetrwała kultura polska a rdzeniem tego jest kultura ludowa. Wszystkie tradycje, obyczaje, język, śpiew, poezja ludowa podtrzymywały naród polski i on mógł w miarę prosto zorganizować się po 1918 roku – zaznaczył Czarnek.

Na kongresie dyskutowano również o tym jak zainspirować rozwój działalności kół gospodyń wiejskich na Lubelszczyźnie.Spotkanie zakończyło się degustacją potraw regionalnych, przygotowanych przez panie z KGW.

Organizatorem kongresu był Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Lublinie przy wsparciu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Więcej zdjęć >>>

Źródło: LUW

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.