22 czerwca 2018r. Lubelska Izba Rolnicza zorganizowała branżowe spotkanie w związku z trudną sytuacją na rynku owoców miękkich. Oprócz  Zarządu oraz delegatów LIR w wydarzeniu uczestniczyli posłowie na Sejm RP Teresa Hałas i Krzysztof Szulowski, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek ze współpracownikami, Dyrektorzy i Z-cy Dyrektorów KOWR, ARiMR, KRUS, WIORIN, WIJHARS, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie, LODR w Końskowoli, producenci owoców miękkich oraz przedstawiciele zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego z terenu województwa lubelskiego.

Omówiono aktualną sytuację i problemy branży owoców miękkich, które wymagają pilnych rozwiązań zapobiegających przedłużającemu się od lat kryzysowi w branży przetwórstwa owoców i warzyw. Dramatycznie niskie ceny owoców w skupach są dziś największym problemem polskich rolników. Niskie stawki wynikają z kilku czynników i nie da się ich rozwiązać jednym działaniem. Rolnicy podejrzewają o zmowę cenową zarówno skupy jak i przetwórców owoców miękkich. Z drugiej strony przetwórcy bronią się, że mimo swojej wielkości nie mają możliwości spekulacji ceną. Warunki jakie stawiają polskim producentom wynikają z kontraktów podpisanych z zagranicznymi odbiorcami. Patrząc na problem z szerszej perspektywy należy zwrócić uwagę, że przy dobrych cenach owoców miękkich danego rodzaju rolnicy zwiększają plantacje nie zastanawiając się jaki będzie to miało wpływ na cenę owoców w dłuższej perspektywie. Brak jest myślenia przyczynowo – skutkowego, który przewidziałby obniżenie ceny przy zwiększonej dostępności produktu. Jednym z rozwiązań proponowanych zarówno przez producentów jak i przetwórców jest podpisywanie umów kontraktacyjnych, najlepiej kilkuletnich, które ustabilizują rynek. Umowy kontraktacyjne, zdaniem uczestników spotkania, powinny być podpisywane do końca marca. Przetwórcy zwracają uwagę, aby umowy te egzekwowały wysokie kary od producentów którzy się z nich nie wywiążą – czyli nie dostarczą zakontraktowanej ilości towaru. Rolnicy natomiast, z drugiej strony, chcieli by umów w których mają zagwarantowaną cenę minimalną. Pan Tomasz Solis, Wiceprezes Związku Sadowników RP podkreślił, że nie czas się spierać, trzeba wypracować wspólne rozwiązanie trudnej sytuacji zarówno producentów jak i przetwórców owoców miękkich, i obydwie strony powinny współpracować aby polski rynek owoców i warzyw przetrwał.

W trakcie spotkania zwrócono również uwagę na zagadnienia związane z promocją polskich produktów. Konieczne jest stworzenie Polskiej Marki i aktywna jej promocja poza granicami kraju. Bardzo istotne jest uszczelnienie systemu kontroli produktów napływających z zagranicy oraz konieczna jest interwencja Państwa w tym zakresie. Po raz kolejny omawiano kwestie konieczności wzmożenia działań w zakresie tworzenie grup producentów. Przedstawiciele przetwórców podkreślali, że należałoby rozdzielić produkcję również na deserową i ekologiczną, co może okazać się perspektywicznym kierunkiem rozwoju branży owoców miękkich.

Poniżej zamieszczono pismo z dn. 27.06.2018 r. skierowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Ardanowskiego wypracowane na ww. spotkaniu.

Pismo LIR do MRIRW PDF >>

 

Agnieszka Wasiak

Zdjęcia wykonane przez LIR oraz Urząd Wojewódzki w Lublinie

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.