W dniu 22 września 2020 r. w biurze Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie odbyło się kolejne posiedzenie Rady Powiatowej LIR Powiatu Świdnickiego. W posiedzeniu uczestniczył Pan Leszek Sęk – Przewodniczący Rady Powiatowej LIR Powiatu Świdnickiego, Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej – Pan Gustaw Jędrejek, delegaci, zaproszeni goście Pan Roman Jarentowski, Pan Krzysztof Szczepanik – reprezentujący Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolniczych oraz Pan Grzegorz Lipczuk – Zastępca Dyrektora Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Lublinie. Posiedzenie zwołał i prowadził Pan Leszek Sęk – Przewodniczący Rady Powiatowej LIR Powiatu Świdnickiego.

Posiedzenie odbyło się według następującego porządku obrad:

1/. Otwarcie posiedzenia,

2/. Przyjęcie porządku obrad,

3/. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia,

4/. Przepisy prawne w zakresie możliwości pozyskania wody w gospodarstwach rolnych. Omówienie propozycji zmiany przepisów w projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy - przedstawiciel Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie,

5/. Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Harmonogram naboru wniosków z PROW 2014-2020 - przedstawiciel ARiMR

6/. Informacja na temat prac Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej – Prezes Zarządu LIR,

7/. Sprawy różne, dyskusja, wolne wnioski,

8/. Zamknięcie posiedzenia.

 

Pan Grzegorz Lipczuk – Zastępca Dyrektora Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Lublinie poinformował wszystkich obecnych na posiedzeniu delegatów o zapisach nowego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy min. o opłatach związanych z utwardzonymi powierzchniami gruntu na nieruchomościach rolnych, obowiązku utrzymania urządzeń melioracyjnych przez właścicieli gruntów i nowych obowiązkach gmin wynikających z nadzorowania i karania właścicieli gruntów z za nieodpowiednie utrzymanie urządzeń melioracyjnych. Pan Grzegorz Lipczuk odpowiadał na pytania związane z budowaniem studni, zbiorników wodnych oraz obowiązków rolników związanych z takimi inwestycjami.

Pan Krzysztof Szczepanik przedstawił założenia programu inwestycyjnego na rozpoczęcie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Wnioski na to działanie ruszą jesienią tego roku. Jest to premia dla rolników, małżonków, domowników ubezpieczonych w KRUS –ie, gdzie dotacja waha się w granicach od 150 do 250 tys. zł na jednego beneficjenta. Wsparcie można uzyskać na założenie działalności, która nie jest związana z rolnictwem, gdzie do dyspozycji w PKD jest ponad 100 różnych działalności.

Pan Krzysztof Szczepanik omówił też inne programy z których mogą skorzystać rolnicy jesienią tego roku tj. wsparcie na małe przetwórstwo (premia do 100 tys. zł), gdzie nie ma konieczności zakładania działalności pozarolniczej. Wsparcie można uzyskać na tłoczenie soków, olejów, wyrabianie wędlin, serów. Jednym z warunków uzyskania dotacji jest spełnienie wymogu co najmniej połowy produktu pochodzącego z gospodarstwa rolnego.

Kolejne działanie i założenie omówione przez Pana Krzysztof Szczepanik to „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”, których nabór trwa cały rok. Dofinansowanie można otrzymać m.in. na koszty: budowy, przebudowy lub zakupu zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek, jak również zakupu nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych.

Pan Roman Jarentowski – przedstawił terminy wypłaty zaliczek na dopłaty bezpośrednie, oraz nowe działanie w zakresie pomocy dla gospodarstw dotkniętych COVID-19, jego założenia. Pomoc adresowana jest do rolników i hodowców pracujących w następujących sektorach produkcji rolniczej: bydła mięsnego, krów typu mlecznego i kombinowanego, świń, owiec, kóz, drobiu rzeźnego, drobiu nieśnego i upraw roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych lub tunelach foliowych ogrzewanych.Wsparcie to jest finansowane jest z budżetu PROW 2014-2020, ma formę jednorazowej płatności ryczałtowej, a jego wysokość jest uzależniona od rodzaju i skali prowadzonej produkcji rolnej. Maksymalna kwota pomocy nie może przekroczyć 7 tys. euro. Dofinansowanie jest dla producentów bydła mięsnego, hodowców krów, świń, kóz, owiec, drobiu rzeźnego, drobiu nieśnego, producentów roślin ozdobnych.

Informację z prac Zarządu LIR - Przedstawił Pan Gustaw Jędrejek - Prezes LIR. Prezes omówił ostatnio podjęte stanowisko LIR w sprawie ustawy o ochronie zwierząt tzw. „Piątka dla zwierząt”, które wypracowane zostało w oparciu o spotkanie organizowane przez Zarząd LIR z udziałem posłów, senatorów, naukowców, związków branżowych i instytucji okołorolnych. Pan Gustaw Jędrejek – Prezes LIR przedstawił też działania Zarządu LIR związane z podjęciem interwencji na rynku mleka, drobiu, wołowiny, przy zatrudnianiu cudzoziemców w trakcie pandemii, zamknięciu oraz uruchomieniu targowisk oraz bazarów, interwencji w zakresie spadku cen owoców, warzyw, problemach z rozliczaniem działań inwestycyjnych realizowanych przez producentów rolnych z ARiMR, interwencji Zarządu LIR w sprawie wypłacania odszkodowania rolnikom wyrządzonym przez żerujące na polach uprawnych dzikie ptaki oraz konieczności zmiany systemu ubezpieczeń rolnych.

Prezes Zarządu LIR przedstawił też problemy i zagadnienia, którymi zajmowało się Walne Zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej, min gdzie podjęto uchwałę o wypłacaniu diety za udział delegatów w komisji do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych na terenie województwa lubelskiego oraz zreferował podjęte stanowiska tj. w sprawie nieskuteczności środków ochrony roślin i konieczności związanych z tym oznaczaniu na fakturze numeru partii i daty produkcji takich środków, w sprawie zmiany przepisów dotyczących składki na ubezpieczenie zdrowotne za pracownika rolnika, by była ona płacona za należne dni, w których pracownik rolnika podlegał ubezpieczeniu, w sprawie rozszerzenia katalogu obszarów proekologicznych o grunty z roślinami miododajnymi – gryką i facelią, w sprawie wykluczenia koniowatych z uboju z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi w przypadku utraty paszportu, wydania paszportu zastępczego lub opóźnienia w rejestracji oraz interwencja w zakresie wprowadzenia zmian prawnych w działaniu realizowanym przez ARiMR – obszar nawadniania, zwiększających dostęp do tego działania dla rolników województwa lubelskiego. Poinformował delegatów, że w przypadku nadmiernej populacji zwierzyny łownej, delegaci mogą ten fakt zgłaszać do biura LIR na piśmie, izba rolnicza będzie interweniować do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z prośbą o zwiększenie odstrzału sanitarnego.

 Wnioski z Rady Powiatowej przedstawione przez delegatów:

1/ Poparcie stanowiska Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie zmian w ustawie o ochronie zwierząt

2/ Wspieranie protestu rolników,

3/ Przedstawić informację na WZ w sprawie zielonego ładu

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.