W dniach 25-28 czerwca 2017r. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Polski Związek Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych wspólnie zorganizowali wyjazd studyjny do Brukseli, którego głównym celem był udział w panelu dyskusyjnym w siedzibie Copa – Cogeca oraz krótka prezentacja na temat jej działalności.

 

Kolejnym punktem programu był wyjazd do Parlamentu Europejskiego na Konferencję „Europejskie Rolnictwo bez neonikotynoidów. W jaki sposób Europa zrównoważy produktywność rolnictwa z ochroną środowiska.”

Następnie zorganizowany został wyjazd do pokazowego gospodarstwa firmy „Bayer”. Na miejscu były prezentowane plantacje, uprawy oraz sady drzew owocowych.

W wyjeździe studyjnym uczestniczyli delegaci Lubelskiej Izby Rolniczej; Zbigniew Górski (Przewodniczący Powiatowej Rady Izb Rolniczych w Łukowie), Tadeusz Peryt Delegat Lubelskiej Izby Rolniczej w Łukowie oraz Delegat Mazowieckiej Izby Rolniczej Jarosław Zagożdżon.

Lubelską Izbę Rolniczą reprezentował Artur Sobich.

Polski Związek Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych reprezentował zarząd oraz Prezes Pan Marian Sikora wraz z Viceprezesem Panem Zbigniewem Górskim. W wyjeździe studyjnym wzięli udział Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Pan Waldemar Kudła oraz Pan dr inż. Grzegorz Pruszyński z Instytutu Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy. Koordynatorem wyjazdu była Pani Karolina Gołaszewska Specjalista Zespołu Doradztwa Rolniczego
w Wysokiem Mazowieckiem. Tłumaczem oraz opiekunem na miejscu była Kierownik Biura FBZPR (siedziba Copa-Cogeca) Pani Magdalena Montaigu.

Uczestnicy konferencji, która miała miejsce w Parlamencie Europejskim wzięły udział osoby zajmujące się tematyką zakazu zaprawiania nasion neonikontyoidami w UE. Wydarzenie miało związek z nadchodzącym projektem wniosku Komisji Europejskiej, który ma na celu rozszerzenie obowiązującego zakazu stosowania neonikotynoidów na uprawach przyciągających pszczoły. Uczestnicy debaty byli podzieleni co do właściwości wprowadzenia zakazu stosowania. Apelowali, że nie ma naukowych dowodów na to, że neonikotynoidy niekorzystnie wpływają na zdrowie pszczół, a koszty produkcji znacznie wzrosły ponieważ nie istnieją alternatywne skuteczne zaprawy mniej szkodliwe. Rolnicy muszą stosować nawet kilkakrotnie więcej oprysków, żeby ograniczyć atak szkodników, co ma bardziej negatywny wpływ dla pszczół. Zakazywanie stosowania pewnych sprawdzonych zapraw oraz oprysków powinno być poprzedzone przedstawieniem alternatywnych środków ochrony roślin.

Artur Sobich

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.