W dniu 21 października 2019r. w budynku Starostwa Powiatowego Lubartów odbyło się I posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Lubartowskiego. Posiedzenie otworzyła i poprowadziła Pani Marianna Kosik – Przewodnicząca Lubartowskiej Rady Powiatowej LIR. Z ramienia Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w posiedzeniu uczestniczył Wiceprezes Zarządu LIR Pan Antoni Skura, który przedstawił informacje na temat bieżącej działalności Zarządu Izby.

Po rozpoczęciu posiedzenia Pani Ewa Zybała – Starosta Lubartowski wyraziła zainteresowanie współpracą z Delegatami LIR jak i Samorządem Rolniczym w celu pracy nad poprawianiem sytuacji na Polskiej wsi. Jako drugi z gości głos zabrał Pan Jan Sławecki – Kierownik Biura Powiatowego ARiM, który szczegółowo przedstawił i omówił obecne i przyszłe nabory wniosków w ramach PROW. Dodatkowo została przekazana informacja na temat sytuacji w zakresie prowadzenia przyjmowania wniosków suszowych.

Podczas posiedzenia Delegaci Rady Powiatowej sygnalizowali aktualne problemy z jakimi się spotykają, dotyczyły one między innymi: sytuacji gospodarstw, które musiały zrezygnować z produkcji trzody chlewnej z powodu wystąpienia ASF na terenie powiatu (sugerowano, aby pomóc rolnikom, którzy z różnych przyczyn nie mogą się przebranżowić, aby mogli wrócić do produkcji trzody chlewnej), ubezpieczeń upraw rolnych (różnice w warunkach ubezpieczenia w różnych towarzystwach), oraz temat szkód łowieckich i wysokość odszkodowań wypłacanych przez koła łowieckie.

Ostatecznie Rada Powiatowa zgłosiła i przekazała do Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej następujące wnioski:

  1. Podjęcie działań przez Lubelską Izbę Rolniczą mających na celu wprowadzenie mechanizmów zabezpieczających odbiór z gospodarstw folii, worków i opakowań plastikowych po środkach wykorzystywanych do produkcji rolniczej.
  2. Umożliwienie przez Lubelską Izbę Rolniczą za pośrednictwem Biura LIR odpowiedniego przeszkolenia merytorycznego dla Delegatów LIR delegowanych do komisji klęskowych.
  3. Podjęcie działań przez Lubelską Izbę Rolniczą mających na celu zmianę przepisów dotyczących szacowania poziomu strat suszowych/klęskowych w gospodarstwach z produkcją zwierzęcą. Obecne uregulowania prawne ograniczają możliwości gospodarstw starania się o wsparcie finansowe od Państwa.
  4. Podjęcie działań przez Lubelską Izbę Rolniczą mających na celu zmianę przepisów dotyczących szacowania strat suszowych – ujednolicenie całej procedury wnioskowania i szacowania.
  5. Podjęcie działań przez Lubelską Izbę Rolniczą mających na celu umożliwienia wypłaty diet, rekompensat dla delegatów LIR pracujących w komisjach klęskowych.
  6. Podjęcie działań przez Lubelską Izbę Rolniczą mających na celu zmianę przepisów dotyczących ochrony zwierząt w celu zmniejszenia liczebności dzikiej zwierzyny będącej pod ochroną (łoś, wilk, bóbr), jednocześnie dalsze ograniczanie liczebności pozostałych gatunków dzikich zwierząt powodujących szkody w uprawach rolniczych (dzik, sarna).
  7. Podjęcie działań przez Lubelską Izbę Rolniczą mających na celu sukcesywne zdejmowanie stref ASF dla obszarów, na których w ostatnim czasie nie występowały nowe przypadki ASF.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.