W dniu 18 listopada 2021 roku w Sali Konferencyjnej Lubelskiego Rynku Hurtowego odbyła się konferencja pt.: „Krytyczna Sytuacja Producentów Polskiej Wieprzowiny”. Konferencja miała na celu wypracowanie mechanizmów w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się ASF (Afrykański Pomór Świń) oraz sposobów poprawy obecnej sytuacji na rynku wieprzowiny.  

Na zaproszenie Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej udział w konferencji wzięli Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej członek stałej Podkomisji do spraw monitoringu zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń oraz innych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich Pan Krzysztof Szulowski, Pan Daniel Rybaczuk Z-ca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Pani Barbara Wróbel Dyrektor Wydziału Środowiska I Rolnictwa Urzędy Wojewódzkiego w Lublinie, Pan Krzysztof Gałaszkiewicz Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie, Pan Michał Bętkowski Z-ca Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie, Pan Marek Wojciechowski Z-ca Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie, Pan Artur Niczyporuk Prezes Zarządu Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A., Pan Tomasz Solis Dyrektor Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A., Pan Waldemar Banach Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli wraz z pracownikami, Pani Katarzyna Szczubiał przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie, Pan Roman Mijas przedstawiciel Zakładów Mięsnych „Dobrowolscy” oraz producenci trzody chlewnej województwa lubelskiego, delegaci Lubelskiej Izby Rolniczej i pracownicy OR ARiMR w Lublinie. W konferencji uczestniczył także Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej w składzie Pan Gustaw Jędrejek Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, Pan Antoni Skura Wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej, Pan Adam Bojarski Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej, Pan Roman Chudzik Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej, Pan Janusz Skrzypek Członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej wraz z Dyrektorem Lubelskiej Izby Rolniczej Panem Wojciechem Kniaziukiem wraz z pracownikami.

Podczas konferencji przedstawiono wiele problemów wynikających podczas walki z Afrykańskim Pomorem Świń a także związanych z importem wieprzowiny do Polski oraz pomocą unijną dla producentów świń. Producenci trzody chlewnej szczególnie wskazywali na złe założenia oraz kryteria pomocowe, które zamieszczone zostały w programie wsparcia jako pomoc na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń ze sprzedaży świń z siedzib stada tego producenta utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń. Wskazywali oni również na brak konsultacji z producentami świń przy tworzeniu tego programu oraz wnioskowali o jak najszybsze wprowadzenie zmian mających na celu zwiększenie dostępności pomocy. Biurokracja związana z dokumentacją brak jednoznacznych jasnych przepisów jednakowo stosowanych to wszystko wpływa na trudności związane z dostępem do pomocy. Jak zapewnił na konferencji Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Pan Waldemar Banach plan bezpieczeństwa biologicznego wykonywany jest nieodpłatnie przez doradców rolniczych ośrodka.

Pracownicy OR ARiMR Pani Monika Grzesiak, Pan Krzysztof Szczepanik oraz Pan Jarosław Suski szczegółowo omówili również możliwość zmian zobowiązań wynikających z dotychczas podpisanych umów z Działania ”Modernizacja Gospodarstw Rolnych” związanych z inwestycjami ściśle związanymi z produkcją trzody chlewnej a także omówili zasady przyznawania pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń ze sprzedaży świń z siedzib stada tego producenta utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń a także omówili najczęstsze problemy wynikające z przyznawaniem tej pomocy.

Tematem wiodącym konferencji był również tzw. tucz nakładczy oraz wpływ tego tuczu na rodzime gospodarstwa rolne zajmujące się produkcją świń. Podczas dyskusji związanej z tzw. tuczem nakładczym przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektora Weterynaryjnego w Lublinie zapewnił, że nadzór weterynaryjny sprawowany jest nad wszystkimi producentami świń bez względu na to jaka jest to produkcja.

Uczestnicy konferencji zauważyli również, że duży wpływ na załamanie się produkcji świń w Polsce ma również niekontrolowany import wieprzowiny do Polski oraz brak jakichkolwiek mechanizmów oraz instrumentów prawnych, które miałyby wpływ na zahamowanie importu wieprzowiny, który ma bezpośredni wpływ na niską cenę w skupie. Złe praktyki firm skupujących, zaniżanie ceny skupu z jednej strony ze względu na strefę ASF a z drugiej strony ze względu na otrzymane rekompensaty przez producentów świń to wszystko ma wpływ na rodzimą produkcję świń, która z roku na rok jest w coraz gorszej kondycji.

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Krzysztof Szulowski zapewnił, że wszystkie uwagi oraz informacje otrzymane podczas konferencji przekaże na Podkomisji do spraw monitoringu zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń oraz innych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich.

Jak sama nazwa konferencji wskazuje „Krytyczna Sytuacja Producentów Polskiej Wieprzowiny” stała się faktem i tylko wspólne działanie Rządu RP, Instytucji Państwowych oraz Samorządowych jak również Samorządu Rolniczego i rolników producentów trzody chlewnej pomogą uratować rodzime gospodarstwa rolne zajmujące się produkcją świń przed ich upadkiem.  

Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek poinformował zgromadzonych o zawiadomieniu do UOKiK o stosowaniu nieuczciwych praktyk i wykorzystywaniu przewagi kontraktowej przez podmioty skupujące oraz niektóre zakłady mięsne polegające na zaniżaniu ceny skupowej żywca na terenie stref ASF.

Lubelska Izba Rolnicza, pragnie również poinformować o nawiązaniu współpracy z Lubelskim Rynkiem Hurtowym S.A. oraz pragnie podziękować za pomoc w organizacji konferencji na terenie Rynku Hurtowego.  

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.