Dnia 5 kwietnia 2023r. Lubelska Izba Rolnicza odebrała od wykonawcy nową Mobilną Stację Meteorologiczną znajdującą się w Dołhobrodach w Gminie Hanna. Uroczyste otwarcie stacji pogodowej miało miejsce 10 maja 2023r. podczas posiedzenia Rady Powiatowej powiatu włodawskiego w obecności przedstawicieli Lubelskiej Izby Rolniczej w osobach: Gustaw Jędrejek- Prezes LIR, Antoni Skura – Wiceprezes LIR, Roman Chudzik i Janusz Skrzypek – Członkowie Zarządu LIR. W wydarzeniu uczestniczyli znamienici goście: Adrian Gański – zastępca Dyrektora w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Andrzej Romańczuk – Starosta Włodawski, Katarzyna Twaróg-Perczyk – Biuro Powiatowe ARiMR we Włodawie, Wiesław Litwin – Urząd Gm. Hanna, Krzysztof Strug – Przewodniczący Rady Gm. Hanna oraz Delegaci powiatu włodawskiego na czele z Przewodniczącym p. Józefem Waszczukiem.

Obiekt w całości sfinansowany został przez Lubelską Izbę Rolniczą. Stacja zlokalizowana jest na działce inwestycyjnej Gminy Hanna według wskazań Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Stacja działa na rzecz rolników powiatu włodawskiego, a dane meteorologiczne ze stacji są przeznaczone do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce (SMSR). System ma za zadanie wskazać obszary, na których wystąpiły straty spowodowane suszą w uprawach uwzględnionych w "Ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce". Zgodnie z definicją określoną w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września danego roku - klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonej wartości dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych oraz kategorii glebowych. W wyznaczaniu obszarów dotkniętych suszą brane pod uwagę właściwości retencyjne gleb, ustalone według kategorii glebowych, wydzielonych na podstawie map glebowo-rolniczych. W ten sposób uwzględnia się fakt silnego zróżnicowania podatności pokrywy glebowej Polski na skutki niedoboru wody.

Stacja rejestruje m. in. następujące parametry:

•             Temperatura i wilgotność na wysokości 2m

•             Opad atmosferyczny

•             Temperatura przygruntowa

•             Temperatura gruntu

•             Kierunek i prędkość wiatru

•             Usłonecznienie

Nowa Stacja pogodowa w Dołhobrodach rozszerza bazę danych meteorologicznych i przyczynia się do precyzyjniejszego określenia obszaru suszy w naszym regionie. Tym samym stacja pogodowa jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu monitoringu suszy. Inwestycja wynikła przede wszystkim ze zgłaszanych przez rolników potrzeb w tym zakresie i na wniosek delegatów. Na terenie województwa lubelskiego w dalszym ciągu brakuje kilku stacji pogodowych stąd w planach jest budowa kolejnych takich inwestycji m.in. w powiecie janowskim oraz tomaszowskim.

Dane uzyskiwane ze Stacji Meteorologicznych mogą również służyć do: gromadzenia i przetwarzania danych agroklimatycznych w celu modelowania wzrostu i rozwoju roślin z uwzględnieniem przestrzeni rolniczej; prognozowania plonów oraz oceny rolniczych skutków zmian klimatu, prowadzenia banku danych o rolniczej przestrzeni produkcyjnej wraz z aplikacjami w systemie GIS, prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w zakresie informatycznych systemów wspomagania decyzji w zrównoważonej produkcji rolniczej.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.