W dniu 14 lutego 2024 r. o w sali konferencyjnej Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie odbyło się posiedzenie delegatów Rady Powiatowej LIR Powiatu Lubelskiego. W posiedzeniu uczestniczył Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej pan Gustaw Jędrejek oraz zaproszeni goście z instytucji okołorolniczych: pan Jacek Bąkowski – Agencja Nasienna, pan Kazimierz Kiszczak – Wojewódzki Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, pan Jarosław Suski, pan Krzysztof Szczepanik i pan Łukasz Czapliński - reprezentujący Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny w Lublinie, pan Daniel Pyda – Lubelski Urząd Wojewódzki, pan Michał Jodełko i pan Kajetan Kościk – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Obrady otworzył i prowadził pan Ireneusz Nowak – Przewodniczący Rady Powiatowej LIR Powiatu Lubelskiego.

Warunki kontraktacji buraków cukrowych na rok 2024/2025, na jaką kwotę mogą liczyć plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej przedstawił pan Kazimierz Kiszczak – Członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Omówił też bieżące działania związku tj.: opracowywanie programu wzajemnego wsparcia ubezpieczenia oraz dopłaty do okrywy pryzmy. W dyskusji delegaci podejmowali tematy z zakresu: niestabilnej sytuacji na rynku cukru, importu cukru z Ukrainy i braku kontroli jego jakości oraz zanieczyszczeń w burakach cukrowych. Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej zaproponował współpracę Lubelskiej Izby Rolniczej z Zarządem Wojewódzkiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego proponując spotkania w biurze Lubelskiej Izby Rolniczej w zakresie wynegocjowania dobrych warunków kontraktacji dla rolników, obsługę prawną oraz sfinansowanie badań jakościowych cukru z Ukrainy.

Zasady prawne funkcjonowania Agencji Nasiennej, zobowiązania rolnika oraz stawki opłat – przedstawił pan Jacek Bąkowski - przedstawiciel Agencji Nasiennej Sp. Zo.o

Ograniczenia i zakazy eksploatacji kotłów do spalania paliw, terminy wymiany kotłów, programy dofinasowania do kotłów – przedstawili: pan Daniel Pyda - przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz pan Michał Jodełko i pan Kajetan Kościk reprezentujący Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Pan Daniel Pyda przekazał uchwałę Sejmiku Wojewódzkiego z dnia 19 lutego 2021 roku w zakresie wprowadzenia na obszarze województwa lubelskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Ograniczenia i zakazy obejmują instalacje o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych w szczególności kocioł, kominek, piec i kuchnia węglowa dostarczających ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub ciepło do systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej i obowiązują już od:

  1. Od dnia 1 stycznia 2024 r. dla instalacji klasyfikowanych w klasie 1 i 2 według normy PN-EN 303–5:2002 i kotłów bezklasowych,
  2. Od dnia 1 stycznia 2027 r. dla instalacji klasyfikowanych w klasie 3 i 4 według normy PN-EN 303–5:2012,
  3. Od dniem 1 stycznia 2030 r. dla instalacji klasyfikowanych w klasie 5 według normy PN-EN 303–5:2012.

 

Zasady programu czyste powietrze w ramach, którego można skorzystać z dofinansowania do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych przekazali przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego programu można wymienić piec węglowy na kocioł gazowy, pompę ciepła, kocioł na pelet. Można też uzyskać dofinasowanie do instalacji fotowoltaicznej i ocieplić ściany, dach, wymienić okna. Program będzie obowiązywał do końca 2027 roku.

Programy inwestycyjne w ramach KPO, PROW 2024-2020 oraz Planu Strategicznego 2023-2027 omówił Pan Krzysztof Szczepanik - Kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego OR ARiMR w Lublinie. Informację w zakresie norm dobrej kultury rolnej GAEC 6, 7 i 8 pod kątem kontroli – przekazali pan Jarosław Suski i pan Łukasz Czapliński przedstawiciel ARiMR.

Pan Gustaw Jędrejek - Prezes LIR przekazał informacje ze spotkania Grupy Wyszehradzkiej, gdzie uczestniczyły kraje UE min.: Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa i Łotwa, które borykają się z podobnymi problemami związanymi z niską opłacalnością produkcji, nadmiernym importem płodów rolnych z Ukrainy, spełnieniem założeń zielonego ładu oraz problemami systemowymi w zakresie wypłat płatności bezpośrednich. Pan Gustaw Jędrejek przekazał też informację z prac Zarządu LIR i KRIR w zakresie złożonych wniosków do MRiRW celem rozwiązania problemów w rolnictwie. Przekazał też informację ze spotkań z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewodą Lubelskim, gdzie przedstawiane były problemy rolników i propozycje ich rozwiązań tj. uruchomienie dopłat do zbóż, rzepaku, mleka i nawozów- generalnie dla wszystkich rolników, którzy ucierpieli na wojnie oraz zmianę przepisów prawa w zakresie kontroli płodów rolnych.

Delegaci prowadzili dyskusję w temacie organizowanych protestów i blokad rolników, protestujących przeciwko polityce WPR w zakresie zielonego ładu i importu zbóż z Ukrainy.

 

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.