Lubelska Izba Rolnicza informuje, że w 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy z dnia 4 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno - spożywczych, które określają zasady dobrowolnego znakowania informacją „Produkt polski”. Przepisy ustawy odnoszą się do artykułów rolno – spożywczych zdefiniowanych w/w ustawą jako produkty rolne, runo leśne, dziczyzna, organizmy morskie i słodkowodne, w postaci surowców, półproduktów oraz wyrobów gotowych otrzymanych z tych surowców i półproduktów w tym do środków spożywczych. Artykuły te muszą być wytworzone z surowców wytworzonych w Polsce z tym , że w produktach przetworzonych dopuszcza się użycie importowanych składników (np. przypraw, bakalii) w ilości do 25% masy tych produktów.

Obowiązujący przepis zachęcił wielu przetwórców do znakowania swoich produktów informacją „Produkt polski” ale uświadomił niektórym z nich, że z uwagi na szczegółowy określony zakres przepisy te nie obejmują pewnych produktów, dla których producenci chcieliby podkreślić informację o ich polskim pochodzeniu (np. dotyczy to wytwórców wód mineralnych lub kwiatów).

Lubelska Izba Rolnicza zwraca się zatem z prośbą o przeanalizowanie przedmiotowych przepisów dotyczących znakowania informacją „Produkt polski” pod kątem ewentualnych wątpliwości, które napotkali Państwo w zastosowaniu tego oznakowania w przypadku Państwa produktów oraz zaproponowanie rozwiązań (np. rozszerzenie zakresu przepisu czy też włączenie/wyłączenie niektórych składników.

Na Państwa opinie, sugestie i propozycje zmian czekamy do 10 grudnia br. Poniżej podajemy Państwu link do ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20010050044/U/D20010044Lj.pdf

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.