30 czerwca 2020 r. w Hotelu Bristol w Warszawie odbyła się debata pod hasłem „Agrobiznes 4.0”, która skupiła grono ekspertów sektora rolnictwa w Polsce. Spotkanie odbyło się pod patronatem honorowym m.in. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zaproszeni paneliści poruszali tematy związane z nowymi technologiami, które zaczynają mieć coraz większe znaczenie dla instytucji i firm z branży rolniczej. Część merytoryczną spotkania rozpoczął Tomasz Nowakowski, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który był gościem specjalnym tego wydarzenia.

Prezes ARiMR w swoim wystąpieniu przestawił m.in. plany działań Agencji w zakresie wdrażania technologii cyfrowych.
- Na ten rok najważniejszy plan to elektroniczny obieg dokumentów w całej instytucji, a także teledetekcja, czyli próba rozpoznawania 18 podstawowych roślin przez cyfrowe systemy na rzeczywistych danych, na rzeczywistych zobrazowaniach. Wykorzystanie maszynowego uczenia oraz sztucznej inteligencji.

Prezes ARiMR poinformował o kończących się właśnie pracach nad aplikacją na smartfony dla rolników.
-Pierwsza w historii Agencji aplikacja mobilna na smartfony za chwilę stanie się rzeczywistością. W lipcu będziemy testować ją w trzech województwach: lubelskim, podkarpackim i wielkopolskim. Jeżeli wszystko się powiedzie, we wrześniu aplikacja trafi do wszystkich regionów, będzie ją można pobrać bezpłatnie. Aplikacja posłuży do dwukierunkowego kontaktu rolnika z naszą Agencją. Odchodzimy od papierowych wezwań, osobistego stawiennictwa w urzędzie, odchodzimy od kontroli na miejscu. Jesteśmy w stanie poprosić beneficjenta o to, żeby zrobił zdjęcie gootagowane na swojej działce i przesłał je do nas.  Podobnie ze zdjęciem dokumentu. 

Tomasz Nowakowski wspomniał również o innych stworzonych przez ARiMR narzędziach cyfrowych, które pomagają rolnikom załatwić sprawy w Agencji bez konieczności wychodzenia z domu, przez internet, m.in. o aplikacji eWniosekPlus i portalu IRZplus. Zaznaczył również fakt doskonalenia wewnętrznych przepisów ARiMR poprzez stworzenie aplikacji Lex agencyjny.
-Ta aplikacja ma za zadanie zbierać opinie wszystkich agencyjnych prawników, w skali całego kraju. Po co to robimy? Po to, by nie tworzyć dwukrotnie opinii prawnych na ten sam temat w różnych miejscach, w różnych województwach. I co najważniejsze - próbować rozpatrywać wnioski jednolicie we wszystkich oddziałach regionalnych.

Źródło: ARiMR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.