Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił 28 marca 2023 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, realizując wnioski wojewódzkich izb rolniczych o objęcie dopłatą do kwalifikowanego materiału siewnego kolejnych gatunków o rozważenie możliwości zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Obecnie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługują do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany wielu gatunków roślin uprawnych (zbóż, strączkowych i ziemniaków).

Jednak rolnicy uprawiają coraz więcej gatunków, zwiększając różnorodność biologiczną obszarów użytkowanych rolniczo. W związku z tym coraz częściej pojawiają się postulaty aby dopłatami objąć jak największą liczbę gatunków, w tym słonecznik, facelię, rzodkiew oleistą oraz grykę. Systematycznie rolnicy postulują objęcie dopłatami nasion rzepaku i kukurydzy. Świadczy to o wzrastającej świadomości rolników, że kwalifikowany materiał siewny jest podstawą zdrowia roślin i szansą na uzyskanie dobrego plonu. W związku z ogromnym naciskiem na ograniczanie środków ochrony roślin ułatwienie dostępu rolnikom do materiału siewnego wysokiej jakości mogłoby przynieść korzystne efekty w postaci zmniejszenia zużycia środków ochrony roślin przy zachowaniu wysokich plonów.

Źródło: KRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.