W Warszawie odbyły się dziś ogólnopolskie obchody związane z 42. rocznicą rejestracji Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

 

Uroczystości

Złożenie wieńców pod tablicą pamiątkową poświęconą NSZZ RI „Solidarność” przy budynku Domu Chłopa na pl. Powstańców Warszawy rozpoczęło rocznicowe uroczystości. Następnie w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się specjalna konferencja. Natomiast przed siedzibą NIKiDW wystawę pt. "Tu rodziła się Solidarność Rolników". zorganizował Instytut Pamięci Narodowej.

Konferencja rocznicowa

– Jan Paweł II powiedział, że solidarność to jeden z drugim, a nie przeciw drugiemu. Jako rolnicy musimy o tym pamiętać. Musimy się jednoczyć i budować wspólnotę. Łączy nas dobro naszego rolnictwa. Wtedy, 42 lata temu ten ruch zwyciężył. Komuniści myśleli, że „niezależny ruch chłopski” to tylko hasło, ale Solidarność Rolników Indywidualnych pokazała, że można i trzeba walczyć w tej wielkiej sprawie – powiedział podczas swojego wystąpienia minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że także jest członkiem Solidarności RI i jako związkowiec, będzie robić wszystko, żeby spełnić oczekiwania tego związku.

– Wiem, że tych oczekiwań jest wiele. Wyrastając z tego środowiska, wiem, że te postulaty, które zawsze ogłaszamy jako "Solidarność RI", są najważniejsze – dodał minister Robert Telus.

– Kontaktuję się i rozmawiam z wami, aby brać od was pomysły – to wy jako czynni rolnicy wiecie co jest najbardziej potrzebne. Potrzebuję waszego wsparcia, waszej porady, merytorycznej dyskusji – apelował do związkowców szef resortu rolnictwa.

Rejestracja Solidarności RI

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność" został zarejestrowany 12 maja 1981 r. przez Sąd Wojewódzki w Warszawie. Pierwszym przewodniczącym był Jan Kułaj (1958-2020) - rolnik z Cieszacina Wielkiego (ob. podkarpackie).

Patronat

Dzisiejsze obchody zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Źródło: KRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.